Co nowego w Android Q? Lista najważniejszych zmian i nowości

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Co nowego w Android Q? Lista najważniejszych zmian i nowości
Konferencja Google I/O to prawdziwy raj dla osób śledzących poczynania Google w zakresie nowych technologii. Rozpoczęte wczoraj w Kalifornii wydarzenie przyniosło nam wiele odpowiedzi na pytania dotyczące nowego Androida 10. Dowiedzieliśmy się między innymi, że system operacyjny Android działa już na ponad 2.5 miliarda urządzeń! Dosłownie kilka chwil temu poinformowaliśmy Was o tym na jakie urządzenia zostanie udostępniony Android Q Beta 3. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej temu, jakie nowości znajdziemy w Androidzie Q.

Android Q – co nowego?

Firma Google nie ukrywa, że w trakcie prac nad nowym Androidem 10 postawiła nacisk na trzy główne aspekty: innowacje, bezpieczeństwo i prywatność oraz higienę cyfrową. Nowy system zostanie dostosowany nie tylko pod kątem wdrażanej właśnie na wielu światowych rynkach technologii 5G, ale także obsługi na kontrowersyjnych urządzeniach ze składanymi ekranami i błyskawicznie rozwijającej się szeroko pojętej sztucznej inteligencji.

Smart Reply – szybkie odpowiedzi
Google robi coraz większy użytek z uczenia maszynowego. Wyrazem tego jest między innymi funkcja inteligentnych odpowiedzi zintegrowana z systemem powiadomień.

2019-05-08 111634

Po rozwinięciu paska w górnej części ekranu powiadomieniom w postaci wiadomości towarzyszyły będą nie tylko sugerowane „szybkie odpowiedzi”, ale także działania – na przykład w postaci uruchomienia kolejnej aplikacji. System będzie je dostosowywał na podstawie wcześniejszych działań użytkownika podjętych w obliczu odpowiedzi na podobne komunikaty.
Smart Reply - szybkie odpowiedzi
Dark Theme – ciemny motyw
Oto funkcja, której zapowiedź na Google I/O zdobyła chyba największe owacje. W systemie Android Q wystarczyło będzie opuścić belkę ustawień i tapnąć odpowiednią ikonę, aby przełączyć kolor interfejsu na czarny. Czarny, nie szary. W teorii pomoże to nie tylko w ochronie wzroku po zmroku, ale także wpłynie na zmniejszenie zużycia baterii na ekranach AMOLED.

Dark Mode Android Q

Dość powiedzieć, że włączenie funkcji oszczędzania baterii w Androidzie Q spowoduje automatyczne załączenie Dark Theme. Google zapowiada, że motyw działał będzie nie tylko w obrębie systemu, ale także aplikacji dostarczanych przez tę firmę. Dla twórców niezależnych przygotowane zostanie specjalne API, które ułatwi im wdrażanie funkcji Dark Theme do ich aplikacji.

Ulepszona nawigacja gestami
Android Q wprowadzi nowe gesty, które są niemal dokładną kalką gestów z iPhone’ów. Na dole ekranu urządzeń z Androidem 10 znajdzie się niewielki pasek nawigacyjny. Przeciągnięcie w górę przeniesie użytkownika na ekran Home. Przeciągnięcie w górę i przytrzymanie spowoduje otwarcie trybu dzielonego ekranu. Szybkie przeciągnięcie w bok (lewo/prawo) pozwoli szybko przełączać się między otwartymi w tle appkami.

Gesty Android 10
Aby włączyć szufladę z aplikacjami, należało będzie wykonać gest przesunięcia w górę z ekranu Home, ale nie od paska nawigacyjnego. Gesty „wstecz” i „do przodu” działały będą identycznie jak w smartfonach Huawei i Xiaomi. Wystarczyło będzie przeciągnąć palcem od lewej lub prawej krawędzi ekranu – na jakiejkolwiek jego wysokości.

Gesty Android Q

Live Caption – napisy dla niesłyszących i niedosłyszących
Google zwraca uwagę na to, że na świecie żyje około 466 milionów osób mających problemy ze słuchem. Odpowiedzią giganta na narastający problem jest nowa funkcja o nazwie Live Caption.

Przy współpracy z osobami niesłyszącymi stworzono algorytm oparty na uczeniu maszynowym, który w czasie rzeczywistym tworzy napisy do multimediów odtwarzanych na smartfonie. Wystarczy jedno tapnięcie w ekran, aby smartfon zaczął wyświetlać napisy w filmach, podcastach, a nawet wiadomościach głosowych. Co ciekawe, funkcja ma działać także w trybie offline, bez połączenia z siecią.

Nowe funkcje kontroli rodzicielskiej i higieny cyfrowej
Higiena cyfrowa to niezwykle modne ostatnio pojęcie. Wielu producentów smartfonów przygotowało do tej pory swoje autorskie aplikacje, które uświadamiają użytkownikowi jak wiele życia traci na „tapaniu” w ekran. Problem dostrzega także firma Google, która w Androidzie Q znacząco zwiększa możliwości w zakresie kontroli swojego uzależnienia lub… uzależnienia swoich pociech. Wprowadzono kilka interesujących opcji.

Rodzice mogą ustawić blokadę smartfonu o określonej godzinie – na przykład wtedy, gdy dziecko powinno położyć się spać. Na ekranie urządzenia dziecko wyświetlony zostanie stosowny komunika o rychłym zablokowaniu urządzenia. Rodzice za pomocą systemu kontroli rodzicielskiej Google Family Link mogą ten czas w ramach wyjątku przedłużyć – opcja będzie od teraz zintegrowana w menu Ustawień.

Google dodało także wyczekiwaną funkcję możliwości definiowania czasu, które dziecko może spędzić w konkretnej aplikacji. Dzięki temu do woli korzystać będzie mogło z narzędzi edukacyjny, a Pokemony będzie mogło łapać wyłącznie przez 15 minut dziennie. Takie to proste!

Android 10 Parents control

Na „większe dzieci” czekają rozbudowane liczniki czasu spędzanego w konkretnej aplikacji. Google obiecało dalsze uprawnienia w zakresie wdrożonych rok temu funkcji Shush i Wind Down. Druga z funkcji automatycznie wycisza smartfon po zmroku. Google twierdzi, że jej aktywowanie spowodowało u użytkowników aż o 27% rzadsze korzystanie ze smartfonów w nocy.

Bezpieczeństwo i prywatność to priorytet
Google akcentuje, że Android Q wprowadzi około 50 nowych funkcji i zmian w zakresie bezpieczeństwa i prywatności. Na Google I/O sieciowy gigant zapowiedział wdrożenie Project Mainline, który można nazwać swego rodzaju deklaracją dotyczącą „modułowego” aktualizowania kluczowych funkcji systemu bez zakłócania jego pracy. Google obiecuje, że dzięki temu Android 10 będzie dostawał poprawki bezpieczeństwa jeszcze szybciej. System instalował je będzie w tle, bez wiedzy użytkownika, w podobny sposób, w jaki instaluje aktualizacje apek pobranych z Google Play. Po instalacji nie będzie wymagane ponowne uruchomienie urządzenia.

Z poziomu nowego menu ustawień o nazwie „Prywatność” użytkownik w łatwy sposób kontrolować będzie mógł na przykład uprawnienia dla aplikacji w zakresie lokalizacji urządzenia. Android 10 wprowadzi możliwość nadawania uprawnienia do korzystania z lokalizacji wyłącznie wtedy, kiedy dana aplikacja jest w użyciu (a nie tylko działa w tle). W pasku powiadomień pojawi się także stosowny komunikat dotyczący tego, jakie aplikacje w danej chwili wykorzystują lokalizację urządzenia.

W zakresie technikaliów, funkcja BiometricPrompt pozwalała będzie teraz na wsparcie dla zabezpieczeń biometrycznych na poziomie systemowym. Nowością jest też wsparcie dla protokołu bezpieczeństwa TLS 1.3 (rozwinięcie protokołu SSL), który działa o 40% szybciej niż TLS 1.2 i zapewnia ponoć jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa.

2019-05-08 111432

Funkcja Scoped Storage pozwoli użytkownikowi uzyskać jeszcze lepszą kontrolę nad bezpieczeństwem swoich plików. W systemie Android Q będziemy mogli zdefiniować które pliki i foldery powinny być niedostępne dla aplikacji, którym udzielono wcześniej pozwolenia na dostęp do multimediów w urządzeniu.

Inny novum jest możliwość zablokowania wybranym aplikacjom możliwości do samoczynnego włączania się w sytuacji, gdy są tylko uruchomione w tle. We wcześniejszej wersji Beta Androida Q wyświetlany był tylko komunikat z ostrzeżeniem.

Zmiany i usprawnienia dla deweloperów
Google wprowadza oczywiście dużo więcej nowości, których nie sposób pomieścić w jednym zwięzłym wpisie, a które zainteresują raczej wyłącznie zaawansowanych użytkowników. Zmiany dotyczą między innymi nowych kodeków audio (Opus) i video (AV1) oraz specjalnego MediaCodecInfo API.

Deweloperów gier zainteresuje implementacja cross-platformowego API Vulkan 1.1 oraz eksperymentalnego wsparcia dla ANGLE. Dzięki optymalizacjom ART aplikacje będą uruchamiały się szybciej i zużywały mniej pamięci, bez konieczności dokonywania optymalizacji po stronie twórców treści.

Interesującą nowością jest także pełne wsparcie dla Wi-Fi RTT, pozwalającego na precyzyjne lokalizowanie urządzenia wewnątrz pomieszczeń. Usprawnienia w tym zakresie przynosi nowy standard 802.11mc oraz nowe API.

Zainteresowanych szczegółami odnośnie technikaliów na poziomie deweloperskim odsyłamy do wpisu na blogu Android Developers.

Źródło: Google, Android Blog

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.