Instalki.pl » Aktualności » Software » Czysty Android nie dostanie przewijanych zrzutów ekranu, ponieważ jest to "niewykonalne"
Poniedziałek, 29 Kwiecień 2019 06:16, Wpisany przez BS
mezczyzna ze smartfonemDziwna niechęć Google.

Bardzo dużo osób chcąc pokazać komuś coś ze swojego smartfona wysyła mu po prostu screenshota. Często dotyczy to ciekawych artykułów, dyskusji na forum czy komentarzy na Facebooku. Oznacza to jednak nie raz scrollowanie i screenowanie przez dobrą chwilę, a następnie wysyłanie kilku-kilkunastu zrzutów ekranu do znajomego. Producenci tacy jak Samsung, Xiaomi czy HTC znaleźli jednak na to sposób.

W smartfonach tych producentów, do dyspozycji mamy przewijane screenshoty. Po wykonaniu zrzutu wystarczy wybrać odpowiednią opcję, a następnie przewijać ekran do momentu, w którym zechcemy zakończyć. Wtedy nasze urządzenie skończy przechwytywać ekran i całą przewijaną treść zapisze w formie jednego zrzutu o dużej wysokości obrazu. 

Jednak czemu producenci potrafią dodać taką opcję, a od przeszło dwóch lat nie otrzymaliśmy jej w czystym Androidzie?

Na stronie Issue Trackera Google już w maju ubiegłego roku pojawiła się prośba o dodanie takiej funkcji. Odpowiedź zespołu Google zaskoczy pewnie niejednego. Otóż użytkownik w odpowiedzi na swoje zgłoszenie usłyszał, że... dodanie takiej funkcji jest niemożliwe. Kolejni użytkownicy podtrzymywali tę sprawę i w styczniu tego roku znowu pojawiła się prośba od tego samego użytkownika. Ponownie odpowiedziano mu, że nie jest to możliwe.

Jest to naprawdę dziwna sytuacja. Niechęć Google do wprowadzenia tej funkcji na wszystkich urządzeniach nie jest niczym normalnym. Ciężko uwierzyć w to, że funkcji naprawdę nie da się dodać - jak bowiem poradzili z tym sobie producenci w swoich nakładkach?

Niestety możemy być dzięki temu prawie pewni, że przewijanych screenshotów w Androidzie Q raczej nie uświadczymy. Jeśli jednak naprawdę Wam na tym zależy, możecie wypróbować aplikację LongShot, którą znajdziecie o tutaj.

Źródło: Google Issue Tracker (1, 2)