Instalki.pl » Aktualności » Software » W Google Chrome testowany jest tryb uproszczonego czytania artykułów
Piątek, 19 Kwiecień 2019 10:13, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Chrome tryb czytnika
Funkcja trafiła do Chrome Canary.

Twórcy przeglądarki Google Chrome pracują nad wprowadzeniem trybu uproszczonego czytania artykułów - podobne rozwiązania znajdziemy już u konkurencji (np. Poprawienie czytelności w Mozilla Firefox).

Tryb Reader sprawia, że ze strony znikają wszystkie dodatkowe elementy jak komentarze, animacje, reklamy, panele boczne czy nagłówki. Zostaje sam tekst artykułu oraz załączone do niego grafiki. Osoby korzystające z Chrome na Androidzie mogą znać "widok uproszczony", który teraz zostanie przeniesiony na komputery stacjonarne.

Aby przetestować omawiane rozwiązanie na komputerze należy pobrać Google Chrome Canary - rozwojową wersję przeglądarki gdzie wprowadzane są eksperymentalne funkcje.

Tryb czytnika można aktywować wpisując w pasku adresu przeglądarki komendę chrome://flags/#enable-reader-mode następnie trzeba ją włączyć wybierając Enabled.

2019-04-19 100933

Zmiany zostaną zastosowane po ponownym uruchomieniu przeglądarki. Aby przejść do widoku uproszczonego, po odwiedzeniu wybranej witryny, z menu "Dostosowanie i kontrolowanie Google Chrome" (trzy kropki w prawym rogu okna) wybierz Zbadaj stronę

2019-04-19 102758
Tryb Reader w Chrome /  Źródło: INSTALKI.pl

Jak widać, sam tryb znajduje się w fazie testów, a nawet jego tłumaczenie w menu nie zostało jeszcze prawidłowo dostosowane. Z pewnością twórcy przeglądarki w finalnym produkcie ułatwią do niego dostęp.

Dobrym przykładem jest Firefox - w przeglądarce konkurencji wystarczy nacisnąć odpowiednią ikonkę znajdującą się na prawej krawędzi paska adresu (lub użyć skrótu klawiszowego F9) aby szybko włączyć tryb uproszczonego czytania.

2019-04-19 101610
Tryb poprawienie czytelności w Mozilla Firefox /  Źródło: INSTALKI.pl

Źródło: Google