Instalki.pl » Aktualności » Software » Bezpieczne usuwanie pendrive? A kto ma na to czas! Teraz już nie trzeba o tym pamietać
Poniedziałek, 08 Kwiecień 2019 06:33, Wpisany przez Wojciech Błachno
Zmiana polityki usuwania nośników Windows 10 1809

Bezpieczne usuwanie nośnika? A komu to potrzebne?

Jest taka ogólnie przyjęta zasada, że wszelkiego rodzaju pamięci masowe, takie jak pendrive'y, dyski zewnętrzne czy karty pamięci, przed ich wypięciem z portu powiniśmy bezpiecznie usunąć z systemu Windows 10. Każdy, kto tego nie robi, jest traktowany jak ryzykant, co lubi spoglądać śmierci (swoich danych) w oczy.

Prawda jest jednak taka, że mało kto w ten sposób usuwa pamięci masowe z komputera i większość użytkowników to właśnie tacy ryzykanci. Choć wynika to raczej ze zwykłego lenistwa, niż z tęsknoty za tym dreszczykiem emocji. Teraz Microsoft wprowadził do Windows 10 October 2018 Update pewne zmiany, dotyczące właśnie tego elementu. 

Bezpieczne usuwanie nośnika Windows 10

Do tej pory dyski były usuwane w jednym z dwóch trybów, z czego jeden z nich był ustawiony domyślnie. Teraz tym domyślnym trybem jest tryb Szybkiego usuwania. Jego zaletą jest to, że nie wymaga od użytkownika bezpiecznego usuwania sprzętu z systemu bo dane znajdujące się na nośniku nie są buforowane. Choć nie grozi nam przypadkowa utrata danych, to ich transfer może zająć więcej czasu.

Natomiast drugi tryb Większej wydajności, tak jak dotychczas wykorzystuje systemowy bufor zapisu, ale użytkownik powinien wysunąć nośnik bezpiecznie z systemu, zanim go wypnie z portu. Jeśli tego nie zrobimy, to ryzykujemy utratę danych, warto więc o tym pamiętać. Można to zrobić, klikając na ikonkę pamięci masowych w zasobniku systemowym.

Ale gdzie znaleźć wspomniane wyżej tryby? Już śpieszę z wyjaśnieniem:

1. Uruchamiamy Zarządzanie dyskami (najlepiej klikając prawym klawiszem na menu Start i wybierając odpowiednią pozycję z menu).
2. Wybieramy podłączony nośnik wymienny z listy.
3. Klikamy prawym klawiszem myszy i wybieramy Właściwości.
4. Przechodzimy do zakładki Zasady.

Polityka usuwania nośnika Windows 10 1809

Więc co konkretnie się zmienia i o czym musimy teraz pamiętać? Jeśli często zgrywamy na zewnętrzne nośniki duże ilości danych, to będzie lepiej, jeśli zmienimy domyślne zasady usuwania na Większą wydajność. Jednak w tym przypadku będziemy musieli pamiętać o konieczności bezpiecznego usuwania nośnika. Czyli sytuacja będzie wyglądać tak, jak do tej pory.

Jeśli natomiast z pendrive'ów korzystamy sporadycznie i do przechowywania pojedynczych plików, to dzięki wprowdzonej teraz zmianie nie musimy o niczym pamiętać. Domyślny tryb Szybkiego usuwania nie wymaga już ingerencji użytkownika i nasze pliki są bezpieczne, nawet jeśli nie usuniemy nośnika przed jego wypięciem z portu.

Źródło: ZDNet