Instalki.pl » Aktualności » Software » Oto przeglądarka Microsoft Edge oparta na Chromium. Wyciekły screeny i instalator
Niedziela, 24 Marzec 2019 18:10, Wpisany przez Piotr Malinowski
meRewolucja?

O tym, że Microsoft planuje zrestrukturyzować własną przeglądarkę wiemy już od dłuższego czasu. Autorski silnik firmy jednak nie poradził sobie z oczekiwaniami konsumentów i spółka została zmuszona do wykorzystania konkurencyjnej technologii Chromium. Na początku marca otrzymaliśmy garść zrzutów ekranu z bardzo wczesnej wersji nowego projektu – prezentowały one program bardzo podobny do Google Chrome. Teraz Microsoft postanowił dodać do niego swoje akcenty, które możemy podziwiać na nowych grafikach.

Oczywiście zdjęcia nie są oficjalne – dostęp do nich uzyskali (z anonimowego źródła) redaktorzy portalu The Verge. Warto zacząć od tego, co czeka nas po pierwszym uruchomieniu nowego Microsoft Edge. Program zaproponuje na starcie możliwość importu zakładek, haseł i historii przeglądania z Google Chrome bądź wcześniejszej wersji Edge.

twarren_edgechromium_1.jpg

Większość interfejsu przeglądarki to oczywiście połączenie Chrome oraz Edge, lecz Microsoft zdecydował się na wprowadzeniu tu i ówdzie własnych charakterystycznych akcentów wizualnych. Wczesna wersja zawiera również, znaną z poprzedniej edycji usługi, opcję czytania danej strony na głos. Nie zaobserwujemy na razie jednak ciemnego motywu, jednak finalny produkt będzie go pewnie posiadał.

twarren_edgechromium_9.jpg


Jednym z najważniejszych aspektów jest wsparcie dla rozszerzeń i stworzenie dedykowanej strony poświęconej różnym wtyczkom. Co ciekawe, obecna będzie możliwość instalacji rozszerzeń domyślnie stworzonych dla Chrome ze sklepu Google. W późniejszej wersji zadebiutuje również opcja synchronizacji wtyczek z wcześniej używanych przeglądarek.

twarren_edgechromium_8.jpg

Redaktorzy The Verge twierdzą, że nowy program od Microsoftu jest bardzo dopracowany – szybko się uruchamia, a i przeglądanie stron internetowych jest znacznie komfortowe aniżeli dotychczas. Kto wie, może nadchodzący Edge stanie się poważną konkurencją dla Google Chrome?

Niestety na ten moment nie ma podanej konkretnej daty debiutu nowej przeglądarki, lecz patrząc na tempo jej rozwoju, możliwe że zostanie ona udostępniona publicznie już całkiem niedługo.

Aktualizacja 24.03.2019 17:05

Na forum PCBeta udostępniono instalator omawianej przeglądarki. Oczywiście należy pochodzić z pewną ostrożnością do tego typu plików z niezaufanych źródeł.

Zainstalowaliśmy przeglądarkę w bezpiecznym środowisku i okazuje się, że jest to Microsoft Edge w wersji 75.0.107.0 bazujący na silniku Chromium.

2019-03-24 164341

2019-03-24 164417

2019-03-24 164622

Przeglądarka zaraz po zainstalowaniu proponuje przeniesienie wszystkich zakładek i danych z Chrome. Jeżeli posiadasz system Windows 10 i skonfigurowane konto Microsoftu, będziesz zalogowany na nie również w przeglądarce.

Źródło: The Verge / wł.