Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowa funkcja na YouTube uchroni Cię przed fake newsami już w momencie wyszukiwania filmu
Piątek, 08 Marzec 2019 07:28, Wpisany przez Dawid Jagodziński
youtube smartfonWalki z dezinformacją ciąg dalszy.

Fake newsy są coraz powszechniejsze i stanowią świetną broń w wojnie informacyjnej. Jako, że nadal spora liczba osób uważa, że w internecie wszystko jest prawdą, niezwykle łatwo jest zepsuć reputację jakiegoś zjawiska, rzeczy czy firmy za pomocą jednej, viralowej fałszywej informacji. Oczywiście należy z tym walczyć i jest to zadanie przede wszystkim technologicznych gigantów, bowiem to oni mają ku temu najlepsze warunki (i powody). Google doskonale to rozumie i właśnie rozpoczyna testy kolejnej funkcji YouTube.

Zobacz również: Facebook zajął się fake newsami w pewnym kraju... po trzech latach od zgłoszenia problemu

Nowe zabezpieczenie przed fake newsami na YouTube sprawi, że zostaniemy poinformowani o fałszywych doniesieniach już w momencie wyszukiwania. Funkcja póki co dostępna jest jedynie dla niewielkiej grupy osób z Indii, które korzystają z języka angielskiego, bądź Hindi. Jego działanie zaprezentowano na tym przykładzie:

yt virus paracetamol

W tym przypadku wyszukiwano informacji o wirusie znajdującym się w paracetamolu (popularny środek przeciwbólowy, składnik m.in Apap czy Gripex). Aplikacja posiada informacje o popularnym fake newsie na ten temat. Wyświetla więc użytkownikowi ostrzeżenie, że jest to viralowa plotka, która została zaklasyfikowana jako fałszywe doniesienie.

Zobacz również: AI może generować niepokojąco wiarygodne fake news

Informacje, którymi posiłkuje się YouTube mają pochodzić z różnego rodzaju zaufanych źródeła także linków do stron Wiki znanych teorii spiskowych (płaska ziemia, fałszywe lądowanie na Księżycu). 

Jest to bez dwóch zdań dobre rozwiązanie. Użytkownik chcący dowiedzieć się więcej na ten temat zamiast odpalić kilka pierwszych filmów, które podają kłamstwa na tacy (ale ze względu na popularność są wysoko w wynikach wyszukiwania), dostanie wprost informację o tym czy dana plotka jest prawdziwa. Jest to rozwiązanie wygodne i zapewne okaże się być skuteczne.

Zobacz również: Microsoft rozpoczyna walkę z fake newsami

Źródło: BuzzFeed