Instalki.pl » Aktualności » Software » LineageOS wprowadzi Androida 9 na urządzeniach sprzed nawet 5 lat
Poniedziałek, 04 Marzec 2019 05:49, Wpisany przez Dawid Jagodziński
lineageos 16Drugie życie starych urządzeń.

Wiele osób, które lubią bawić się oprogramowaniem telefonu, prawdopodobnie nigdy nie przesiądzie się na iPhone. Tamten zamknięty system nie daje bowiem takich możliwości jak Android. Mówimy tutaj między innymi o wgrywaniu alternatywnych wersji OS (ROMów), które często pozwalają tchnąć nowe życie w stare smartfony. Dawno, dawno temu sławę zyskał CyanogenMod, który znacząco poprawiał wydajność urządzenia. W pewnym momencie przemianowany on został na LineageOS, jednak jego możliwości się nie zmieniły.

Twórcy jednego z najpopularniejszów ROMów do Androida wydali najnowszą wersję oprogramowania - LineageOS 16. Wprowadza on Androida 9 Pie do urządzeń, które aktualizacji nie widziały od wielu lat. Na liście pierwszych 30 obsługiwanych modeli znajdziemy nawet urządzenia takie jak Samsung Galaxy S5 czy OnePlus One z 2014 roku (czasy Androida z numerkiem 4). 

Oczywiście system nie ogranicza się do starych urządzeń. Wśród nowszych modeli, które mogą już z niego korzystać znajdziemy między innymi Huawei P20 Pro, czy Pocophone F1. Na liście znajdziemy także tablet - Galaxy Tab S2 z 2016 roku. Wsparcie dla większej liczby smartfonów jest już w drodze. Możliwe, że wraz z nim pojawi się zapowiadany ciemny tryb dla całego systemu.

Oczywiście instalacja alternatywnej wersji systemu nie jest dla każdego. Jeśli potrzebujesz niezawodnego urządzenia do pracy, instalowanie LineageOS może okazać się ryzykowne. Jeśli natomiast znasz się na tym (albo nie masz problemów z nauką - poradniki w sieci bardzo przystępnie wyjaśniają kwestię instalowania ROMów) i lubisz różnego rodzaju eksperymenty i majsterkowanie, to możesz śmiało wgrywać nowy system na swoje urządzenie.

Źródło: LineageOS