TikTok pobrany został już miliard razy. Niewytłumaczalny fenomen nadal zyskuje na popularności

Piotr MalinowskiSkomentuj
TikTok pobrany został już miliard razy. Niewytłumaczalny fenomen nadal zyskuje na popularności
Tytułowa aplikacja ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Zasadniczo trudno pojąć fenomen TikToka, ale w żadnym wypadku nie można go ignorować – nie w momencie, kiedy liczba pobrań „tanecznej” usługi wyniosła właśnie miliard pobrań. Trudno wytłumaczyć zainteresowanie tą społecznościową platformą.

TikTok pozwala przede wszystkim nagrywać siebie tańczącego i wygłupiającego się do rytmu danej piosenki. Aplikacja szybko stała się hitem wśród nastolatków i nic nie zapowiada końca dobrej passy tej aplikacji. To, czy TikTok jest wartościowy i potrzebny zapewne zależy od punktu widzenia i pokolenia, do którego się należy.

Z jednej strony pozwala na twórcze kreowanie ciekawych materiałów wideo, dzięki którym dzieciaki (nie tylko!) mogą wyrazić siebie i być może odkryć nową pasję. Trudno jednak doszukiwać się głębszych wartości w tym programie, lecz niewątpliwie zapisze się on w historii mediów społecznościowych jako pewien znaczący etap rozwoju tego typu usług.

Jak wygląda sytuacja w Polsce? Na przestrzeni 2018 roku aplikację zainstalowano 5,7 miliona razy, co ewidentnie pokazuje, że nasz kraj także objęty został tą „plagą”. Przeciwnicy TikToka raczej nie sprawią, że nagle miliony nastolatków przestaną go używać, ale mimo to warto rozmawiać o przyszłości platform społecznościowych i dyskutować na temat ich wpływu nie tylko na pokolenie osób korzystających z tytułowego programu, ale całego społeczeństwa.

Źródło: CNET

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.