Instalki.pl » Aktualności » Software » Google Chrome poinformuje Cię, jeśli hasło, którego używasz zostało wykradzione
Środa, 06 Luty 2019 05:55, Wpisany przez BS
chrome cybersec
Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Kradzieże danych osobowych, włamania do baz danych, ogromne wycieki informacji - dzisiaj takie zdarzenia nikogo nie zaskakują i każdy użytkownik sieci zapewne choć raz o podobnym incydencie słyszał. Aby móc bezpiecznie korzystać ze swoich kont, niezależnie gdzie je mamy, powinniśmy używać silnych haseł, których nikt nie zna. Jednak skąd możemy wiedzieć czy używane przez nas hasło nie pojawiło się w którymś z wycieków danych? Z Google Chrome!

Zobacz również: Instagram: jak włączyć dwustopniowe uwierzytelnianie i zabezpieczyć konto

Google właśnie wydało nowe rozszerzenie do swojej przeglądarki, dzięki któremu po wprowadzeniu nazwy użytkownika i hasła, które wyciekły wcześniej w sieci, zostaniemy poinformowani o potencjalnym zagrożeniu. Nazywa się ono Password Checkup.

password checkup

Gdy rozszerzenie wykryje zagrożone hasło, wyświetli duże czerwone okno dialogowe informujące o sugerowanej zmianie danych logowania. Oczywiście część osób może się bać wysyłania do Google swoich informacji przy każdym logowaniu w sieci przy użyciu Chrome z Password Checkup. Google jednak uspokaja, że wtyczka nigdy nie udostępnia nigdzie nazwy użytkownika i hasła, a wszelkie zgłoszenia dotyczące rozszerzenia wysyłane do Google są anonimowe.

Firma z Mountain View twierdzi, że Password Checkup zostało przygotowane tak, aby w minimalnym stopniu uprzykrzać użytkownikom życie. Nie będzie zasypywać internauty ostrzeżeniami w przypadku, gdy korzysta on z tak banalnego hasła jak 123456 czy password. Nie będzie także zajmować się innymi danymi niż nazwa użytkownika i hasło. Jest ono stworzone tylko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo haseł. 

Oczywiście można po prostu wejść na stronę HaveIBeenPwned i tam sprawdzić swoje hasło pod kątem wycieków w sieci, jednak rozszerzenie od Google automatycznie sprawdza każde nasze hasło i na bieżąco podaje nam informacje na temat jego bezpieczeństwa, co jest dużo wygodniejsze.

password checkup 2
Rozszerzenie dostępne jest do pobrania pod tym adresem. Działa ono z przeglądarką Google Chrome, a po pobraniu odpowiedniej wtyczki (dostępnej tutaj) również z Operą.

Zobacz również: Jak sprawdzić czy Twoje dane wyciekły w sieci?

Źródło: Google