Instalki.pl » Aktualności » Software » Android Go i Android One, czym się różnią? Wyjaśniamy
Piątek, 01 Luty 2019 14:27, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
One vs Go
Różne warianty Androida.

Oba systemy są przeznaczone dla smartfonów z ograniczonym budżetem, ale każdy z nich ma zupełnie inną strategię. Oto, co powinieneś wiedzieć.

Android został zaprojektowany tak aby mógł działać na setkach tysięcy urządzeń o rożnych specyfikacjach - w tym tkwi siła platformy rozwijanej Google. Amerykański gigant dostarcza oprogramowanie, a firmy dostosowują je do swoich urządzeń.

Obok standardowej wersji "zielonego robota", którą znajdziemy na większości smartfonów rozwijane są również specjalne projekty, które mogą trafić na ściśle określone urządzenia. Mowa tutaj o tytułowych Android Go i Android One.

Czym jest Android One?

Załóżmy, że producent taki jak Huawei szykuje nowy smartfon. Korzystając ze "standardowej" wersji Androida, firma sama decyduje jakich komponentów użyć, a następnie wykorzystuje kod źródłowy Androida jednocześnie dodając własne usługi i funkcje do systemu. Doskonale wiemy, że producenci w różnym stopniu ingerują w sam system. Są firmy takie jak Motorola, która dostarcza sprzęt z niemal czystym Androidem, ale np. takie Xiaomi oferuje własną nakładę systemową, która całkowicie odmienia warstwę interfejsu, z której na co dzień korzysta użytkownik.

W przypadku gdy producent chce użyć Android One traci sporo niezależności w dobrze komponentów, które znajdą się w urządzeniu. To Google podejmuje ostateczną decyzję jakie podzespoły zostaną użyte do budowy smartfona aby mieć pewność, że produkt końcowy będzie działał wystarczająco dobrze w oparciu o konkretną specyfikację i oprogramowanie.
Nokia Android One
Google również nadzoruje dostosowanie software'u i bierze odpowiedzialność za aktualizacje. Co ważne, użytkownik decydując się na zakup urządzenia z serii Android One, otrzymuje zapewnienie, że przez 2 lata będzie otrzymywał regularne aktualizacje. W praktyce nie zawsze jest tak dobrze, wybitnym przykładem jest tutaj Xiaomi Mi A1 - sprzęt ten długo po premierze borykał się z problemami z dostępnością aktualizacji na co bardzo narzekali użytkownicy.

Priorytetem projektu Android One jest sprawne działanie, wszystko po to aby użytkownik, niezależnie od tego jaki smartfon wybierze, był zadowolony z działania aplikacji dostarczonych przez Google.

Warto też dodać, że ta wersja Androida początkowo była dostępna jedynie w Indiach i innych krajach Azji Południowej aby wesprzeć producentów w rozwijaniu niedrogich urządzeń.

Wśród globalnych producentów zaangażowanych w projekt Android One prym wiedzie Nokia ale na rynku znajdziemy również urządzenia innych marek jak Xiaomi (Mi A1, Mi A2, Mi A2 Lite), LG (G7 One), Motorola (One, One Power), General Mobile, itd.

Czym jest Android Go?

Android Go to specjalna wersja systemu przygotowana dla najtańszych smartfonów. Jest ona oparta na tym samym silniku co "standardowy" Android, a najnowsze wydajnie oznaczone jest jako 9 Pie (Go edition).

Według Google, jest to najlepszy Android dla podstawowych smartfonów zoptymalizowany pod kątem urządzeń, które mają 1 GB pamięci RAM lub mniej.

2019-02-01 125858
Z myślą o Androidzie Go przygotowano szereg aplikacji z dopiskiem Go, które powinny działać płynnie nawet na najtańszych smartfonach. Mamy więc do dyspozycji Gmaila Go, Mapy Go, Pliki Go, Asystenta Go, itd. Google namawia również zewnętrznych deweloperów aby ci przygotowali lekkie wersje swoich aplikacji, które będą doskonale współgrały z Androidem Go.

Google Go

Dodatkowo aplikacje zajmują zdecydowanie mniej pamięci więc urządzenia z 8 GB wbudowanej pamięci już na starcie mają 2x więcej wolnej przestrzeni dyskowej w stosunku do standardowego Androida.

Android Go Apps size
W najbliższym czasie na rynku będzie pojawiać się coraz więcej smartfonów z Android Go na pokładzie. Urządzenia te są już dostępne w Polsce (np. Motorola Moto E5 Play, Nokia 2.1) i z pewnością zainteresują się nimi najmniej wymagający użytkownicy.

Całkiem niedawno Xiaomi zaprezentowało pierwsze swoje urządzenie z tej serii. Redmi Go oferuje 1 GB RAM, 8 lub 16 GB pamięci masowej, procesor Snapdragon 425, 5-calowy ekran pracujący w rozdzielczości HD i baterię 3000 mAh.

Redmi Go spec
W przypadku urządzeń z "odchudzonym" Androidem kluczowa oczywiście jest cena. Mówimy tutaj o sprzęcie, który można kupić za około 350 zł.

Android Go i Android One to zupełnie inne projekty

Jak widać, specyfika obu systemów jest zdecydowanie inna. Android Go przygotowany został dla najtańszych smartfonów, gdzie priorytetem jest bardzo niska cena i optymalizacja działania.

Android One pomimo, że na początku określany był mianem systemu dla budżetowych smartfonów wcale taki nie jest. Znajdziemy go raczej na urządzeniach ze średniej półki cenowej.

Co łączy obie inicjatywy? Cel Google jest jasny, chodzi o to aby smartfony z Androidem niezależnie od ceny czy specyfikacji zawsze działały dobrze i były bezpieczne.

Źródło: wł, Google, androidcentral