Instalki.pl » Aktualności » Software » Gboard pozwoli porozumieć się każdemu - aplikacja obsługuje 500 języków
Środa, 19 Grudzień 2018 10:07, Wpisany przez BS
gboard 500
W ponad 40 systemach.

Gboard, czyli klawiatura od Google stała się dla wielu osób nieodłącznym elementem smartfonów z Androidem. Jest ona stale rozwijana, dopracowywana i otrzymuje sporo nowych funkcji. Jest ona również rozwijana pod kątem dostępnych języków. Gigant z Mountain View pochwalil się jakiś czas temu, że obsługuje ona już ponad 500 języków co daje dostęp do swojego ojczystego języka 90% populacji.

Według Google połowa ludzi korzysta z najpopularniejszych języków. Druga połowa posługuje się tysiącami języków - każdy rdzenny lud Afryki środkowej może mieć swoją własną mowę. Oczywiście nie ma możliwości wprowadzić do klawiatury każdego z nich - najpierw trzebaby dotrzeć do tych 40 buszmenów, a potem się z nimi dogadać i zrozumieć zasady ich języka. Chyba rozumiecie. 

Jednak 500 to i tak imponująca liczba. Zwłaszcza, że dodanie kolejnego języka nie jest niczym prostym. Zaczyna się od stworzenia modelu uczenia maszynowego opartego na nowym języku. Do tego wymagana jest baza tekstów w nim sporządzona. Jeśli taka nie jest dostępna, Google wykorzystuje serię zapisów rozmów tekstowych z native speakerami

Potem Google wykorzystuje, bądź tworzy odpowiedni system znaków dla danego języka. W tej chwili aplikacja obsługuje ponad 40 systemów - w tym grecki, łaciński czy nawet unikalny system wykorzystywany tylko w jednym języku. 

Po stworzeniu systemu i przygotowaniu całej obsługi języka, firma zaprasza grupę native speakerów, aby przetestowali klawiaturę i wypełnili ankietę, która powie firmie nieco więcej na temat jej działania.

Teraz tylko pomnóżcie to razy 500 i pomyślcie, ile pracy gigant z Mountain View włożył w swoją klawiaturę.

Źródło: Android Authority