Huawei Facing Emotions pozwoli niewidomym „zobaczyć” emocje rozmówcy

Bartek SzcześniakSkomentuj
Huawei Facing Emotions pozwoli niewidomym „zobaczyć” emocje rozmówcy
{reklama-artykul}Osoby niedowidzące, albo niewidome nie muszą rezygnować z korzystania ze smartfonów. Dzięki zaawansowanym funkcjom takim jak TalkBack czy rozpoznawanie mowy, a nawet asystenci głosowi, nie trzeba widzieć telefonu, aby się nim posługiwać. Nawet Instagram wprowadza swoje funkcje mające ułatwić niedowidzącym korzystanie z aplikacji. Ale tego, co planuje Huawei, jeszcze nie widzieliśmy.

Huawei Facing Emotions wykorzysta aparaty oraz system sztucznej inteligencji smartfona Mate 20 Pro, aby rozpoznać emocje rozmówcy. Na podstawie skanowania twarzy osoby, i analizy mimiki aplikacja zidentyfikuje emocje w czasie rzeczywistym (również offline) i przełoży je na charakterystyczny dźwięk, który zostanie odtworzony w telefonie, bądź słuchawce niewidomego. Aplikacja rozpoznaje siedem uniwersalnych emocji: zdziwienie, smutek, radość, strach, niesmak, pogardę i złość. Każda emocja ma przypisany określony dźwięk.

Przełożenia emocji na sygnały dźwiękowe podjął się niewidomy kompozytor Tomasz Bilecki, twórca Niewidzialnej Wystawy, interaktywnej podróży w niewidzialny świat. Jego unikalne spojrzenie na dźwięk pozwoliło mu odzwierciedlić emocje za pomocą krótkich, prostych i nieinwazyjnych dźwięków, które trafią do innych niewidomych i niedowidzących.

Dźwięki, które chciałem stworzyć, musiały być specyficzne dla każdej emocji, nie mogły natomiast odwracać uwagi użytkowników od samej rozmowy” – mówi Bilecki.

Huawei Facing Emotions Pogarda

Facing Emotions to projekt, dzięki któremu chcemy przesunąć granicę wykorzystania telefonów w codziennym życiu. Wykorzystujemy innowacyjną technologię sztucznej inteligencji drzemiącą w procesorze mobilnym Kirin 980 i tworzymy aplikację, która osobom z dysfunkcją wzroku pozwala doświadczyć nowych emocji. Dzieję się to dzięki kreatywnej pracy wielu ludzi z różnych dziedzin, m.in. muzyków, designerów, a także dzięki ogromnemu wsparciu osób niewidomych i Polskiego Związku Niewidomych” – mówi Dorota Haller, dyrektorka marketingu, komunikacji i digitalu w Huawei Consumer Business Group Polska.

Kluczową rolę przy tworzeniu aplikacji odegrała grupa niewidomych testerów zaangażowanych w jego najważniejsze etapy. W ramach współpracy przeprowadzono wywiady z przedstawicielami społeczności osób niewidomych na temat ich potrzeb i w oparciu o te spostrzeżenia opracowano rozwiązania, które były następnie testowane przez osoby z Polskiego Związku Niewidomych.

Huawei Facing Emotions Zacznij teraz

Podczas tworzenia aplikacji okazało się, że osobom niewidzącym potrzebne jest również urządzenie umożliwiające korzystanie z niej w nieabsorbujący sposób. W odpowiedzi na to, wielokrotnie nagradzany projektant Janek Kochański zaprojektował specjalny uchwyt na smartfona Mate 20 Pro – holder, który można wydrukować na drukarce 3D.

Dla mnie jako projektanta najważniejsza jest przede wszystkim funkcjonalność przedmiotu, a jego forma jest pochodną tej potrzeby. Najpierw muszą być spełnione wymagania użytkowe, dopiero wtedy można zadbać o walory estetyczne i wizualne. Telefon, dla którego przeznaczony jest uchwyt, Huawei Mate 20 Pro, jest bardzo nowoczesny i stylowy, i tak samo jest w przypadku holdera” – mówi Kochański.

Holdery są dostępne dla każdego chętnego – można zamówić ich wydruk i dostawę na stronie shapeways.com, a pewna ilość dostępna będzie bezpłatnie od organizacji partnerującej projekt Facing Emotions w Polsce.

Huawei Facing Emotions 2

Aplikację Facing Emotions pobrać możecie z Huawei GalleryApp oraz sklepu Google Play

Źródło: Huawei

Udostępnij

viriacci