Instalki.pl » Aktualności » Software » Ups! EMUI 9.0 blokuje niezależne launchery
Poniedziałek, 19 Listopad 2018 12:18, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
1494998313 ryzen-threadripper story
Nie wszyscy jednak muszą się martwić.

Huawei zaczyna stosować coraz bardziej agresywną politykę w kontekście promowania własnych rozwiązań powiązanych z oprogramowaniem. Jakiś czas temu firma zablokowała możliwość odblokowania bootloadera przez użytkowników czym jednocześnie nie tylko zdenerwowała swoich fanów, ale również sprawiła, iż instalacja niezależnego oprogramowania stała się praktycznie niemożliwa. Tym razem w przypadku urządzeń Huawei i Honor działających pod kontrolą nakładki EMUI 9.0 użytkownicy napotkają następny problem – jest nim brak możliwości skorzystania z launchera firm trzecich, takiego jak chociażby popularna Nova.

Spora liczba osób korzysta z launchera firm trzecich w celu zainstalowania nowych ikon lub po prostu ze względu na przyzwyczajenie czy szybkość działania. Najnowsze wersje oprogramowania EMUi przeznaczone na urządzenia z Chin sprawiają jednak, iż smartfon nie pozwala na skorzystanie ze wspomnianego programu. Oznacza to po prostu tyle, iż urządzenia zakupione na terenie Chin lub rebrandowane jako chińskie nie będą w stanie obsłużyć Waszych ulubionych aplikacji. Problem zaczyna się od EMUI 9.0.0.128 – owszem, launcher Nova jest widoczny na liście aplikacji do wyboru, ale nie da się go ustawić jako „głównego”.

EMUI 9 China Default Launcher-300x219

Dlaczego Chińczycy zdecydowali się na takie posunięcie? Sprawa związana jest między innymi z instalowaniem przez nieoficjalnych sprzedawców software’u, które zawierało w sobie reklamy oraz inne, złośliwe oprogramowanie – tego typu zabiegi mogły dostarczyć całkiem sporego bólu głowy serwisantom Huawei i Honor. Niestety jedynym rozwiązaniem w tym przypadku (przynajmniej na rynku chińskim) było zablokowanie możliwości skorzystania iż innego launchera.

Na ten moment nie docierają do nas informacje, jakoby launchery firm trzecich przestawały działać na sprzętach wspomnianych marek, które są oficjalnie dostępne w polskiej oraz generalnie, europejskiej dystrybucji. Pozostaje mieć nadzieję, że Huawei nie zdecyduje się na podobne posunięcie, które uderzy w użytkowników poza Państwem Środka.

Tego byłoby już bowiem za wiele.


Źródło: XDA