Instalki.pl » Aktualności » Software » Amerykańscy naukowcy dowiedli, że ciemne kolory na ekranie wolniej rozładowują nasze smartfony
Piątek, 09 Listopad 2018 16:12, Wpisany przez BS
baterie
Po dwóch latach badań znaleziono wystarczające dowody.

Ostatnio coraz powszechniejsze staje się wprowadzanie ciemnych/nocnych trybów do wszelkiej maści aplikacji. Ba, opcja ta znalazła się nawet w nowym macOS Mojave. Teraz jednak badania przeprowadzone przez Google dowodzą, że ma to więcej sensu, ponieważ ekran wyświetlając ciemniejsze kolory zużywa znacznie mniej energii.

W trakcie 2018 Android Dev Summit Google zaprezentowało w jaki sposób wyświetlanie kolorów wpływa na zużycie energii. Chyba nikogo nie dziwi, że jaśniejsze kolory generują większe zapotrzebowanie i szybciej drenują baterię urządzenia. Dowodem na to są testy przeprowadzone w aplikacji YouTube. Wykazano w nich, że ciemny tryb w trakcie odtwarzania wideo na niepełnym ekranie, bądź wstrzymanym odtwarzaniu, pozwala oszczędzić nawet 60% energii. 

jasnosc a bateria - yt

Nieco mniejsze różnice zauważono również w aplikacjach Gboard oraz Mapy Google

jasnosc a bateria - gboard maps

Jak się okazuje, nie tylko jasność, ale również barwa ma znaczenie. Według testów kolor niebieski zużywa ok. 30% więcej energii niż czerwony, bądź zielony. 

jasnosc a bateria

Wiecie jaki jest paradoks sytuacji? Że do wniosków tych doszedł Google. Gigant z Mountain View, który od lat projektując Material Design wszędzie wciska swoją ukochaną nieskazitelną biel, właśnie udowodnił, że dzięki temu nasze baterie w telefonach szybciej się rozładowują. Dzięki, Google!

Źródło: 9to5google