Instalki.pl » Aktualności » Software » Firefox otrzyma wbudowaną usługę ProtonVPN
Poniedziałek, 22 Październik 2018 10:04, Wpisany przez BS
Firefox ProtonVPN
W erze problemów z prywatnością Mozilla robi wszystko, aby iść pod prąd. 

W czerwcu tamtego roku pisaliśmy o tym, że Proton Mail stworzy swoją własną usługę VPN. Teraz Mozilla postanowiła z tego skorzystać i planuje wypróbować ProtonVPN jako wbudowaną usługę swojej przeglądarki. Jeśli testy wypadną pomyślnie, możemy spodziewać się tej funkcji w przyszłych wersjach Firefoksa.

Póki co nie otrzymaliśmy żadnych szczegółów, jednak raport Sören Hentzschel donosi, że ProtonVPN nie będzie darmową usługą. Użytkownicy Firefoksa za dostęp do VPN mieliby zapłacić 10$ miesięcznie (ok. 37zł - część oczywiście otrzyma również Mozilla). Wykupienie dostępu miałoby być sugerowane przy łączeniu się z niezabezpieczonymi stronami WWW, bądź przy korzystaniu z niezabezpieczonej sieci Wi-Fi.

Jest to ciekawe ze względ na to, że ProtonVPN oferuje klientom cztery plany VPN:

  • Free - ograniczona prędkość, dostęp do 3 lokalizacji, ograniczenie do 1 urządzenia, darmowy
  • Basic - dostęp do wszystkich lokalizacji, ograniczenie do 2 urządzeń, 5$/mc lub 48$/rok
  • Plus - dostęp do wszystkich lokalizacji, korzysta z serwerów Tor, ograniczenie do 5 urządzeń, 10$/mc lub 96$/rok
  • Visionary - dostęp do wszystkich lokalizacji, korzysta z serwerów Tor, ograniczenie do 10 urządzeń, pakiet Proton Mail Visionary, 30$/mc lub 288$/rok

Jak widzicie usługa dostępna jest za darmo, a także za 4$ lub 8$ miesięcznie przy wykupieniu rocznej subskrypcji. Nie wiemy jakie możliwości ma oferować wersja w Firefox, jednak jeśli rzeczywiście nie będziemy mieć żadnego wyboru pakietu, usługa raczej nie zdobędzie wielu fanów. Już lepiej wypada w tej kwestii Opera oferująca własny, darmowy VPN.

Testy usługi rozpoczęły się już w USA, a testerzy zostaną wybrani przez Mozillę. Nie będzie możliwości zgłoszenia chęci udziału.

Źródło: Softpedia