Instalki.pl » Aktualności » Software » System Android jest darmowy. Sklep Google Play już niekoniecznie...
Środa, 17 Październik 2018 10:08, Wpisany przez BS
google platne aplikacje
Takie są skutki karania Google przez Komisję Europejską.

W lipcu pisaliśmy, że Komisja Europejska postanowiła nałożyć na Google karę w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Powodem miało być stosowanie praktyk monopolistycznych. Teraz Google postanawia się zrewanżować i wprowadza opłatę za swoje aplikacje.

Zapewne każdemu użytkownikowi Androida sklep Google Play kojarzy się właśnie z tym systemem. Jednak już wkrótce może się to zmienić. Mimo, że Google odwołuje się od decyzji Komisji Europejskiej, postanowił zmienić sposób dystrybucji swoich aplikacji w Androidzie. System ciągle będzie darmowym projektem open-source, jednak aplikacje jak Google Play, YouTube czy Kalendarz będą wymagały wykupienia licencji przez producenta urządzenia. Nie będą one tym samym integralną częścią systemu jak do tej pory. Darmowe pozostaną jednak wyszukiwarka i przeglądarka Chrome.

Producenci będą mogli wybierać swoje konfiguracje - nowy smartfon może wyjść na rynek tylko z darmowym Chrome, albo wyłącznie z opłaconym sklepem z aplikacjami. Oczywiście ograniczenia te będą dotyczyć tylko smartfonów sprzedawanych na terenie Europejskiej Strefy Gospodarczej - krajów UE, Liechtensteinu, Norwegii oraz Islandii. 

Jak to może wpłynąć na użytkowników? Jest szansa, że przyjdzie nam płacić więcej za smartfony. Z drugiej strony to szansa dla autorskich sklepów z aplikacjami jak na przykład ten od Samsunga. Nie mając alternatywy użytkownicy mogą się do nich przekonać. Jednak to wszystko tylko spekulacje. Skutki tej decyzji możemy poznać już wkrótce, bowiem zmiany w polityce Google zaczną obowiązywać już 29.10.2018.

Źródło: Google