Instalki.pl » Aktualności » Software » iPhone automatycznie zablokuje telefoniczny spam
Piątek, 12 Październik 2018 06:48, Wpisany przez Wojciech Błachno
iphone spam
Użytkownicy iPhone będą mogli odrobinę odetchnąć.

Spam telefoniczny jest równie, a nawet bardziej uporczywy, jak ten mailowy. Uciążliwe telefony o różnych, nawet najbardziej nieprzyzwoitych porach dnia i nocy, to teraz chleb powszedni wielu ludzi. Wszystko to jest pokłosiem między innymi sprzedawania baz numerów, które są uzupełniane na przykład przez wszelkiego rodzaju konkursy SMS. Wcześniej telemarketerzy nie byli tak natrętni, lecz teraz ich praca jest o wiele łatwiejsza. Za wybieranie numerów odpowiedzialny jest automat.

Twórcy mobilnych systemów operacyjnych, zarówno Google, jak i Apple, starają się walczyć z tym na wszelkie sposoby. Sposobów na blokowanie niechcianych połączeń jest dużo i są znane od dawna. Lecz do tej pory wymagały one ingerencji użytkownika, który sam musiał wskazać niechciane połączenia. Teraz, dzięki mocy Sieci oraz sztucznej inteligencji, telefon sam może rozpoznać spam i zablokować go zanim będzie miał szansę nas zaniepokoić.

Google zapowiedziało swoje rozwiązanie tego typu na ostatniej konferencji. Będzie ono wykorzystywało moc Asystenta Google, by rozpoznać i zablokować telefoniczny spam. Gigant z Cupertino niczego podobnego jeszcze nie zapowiedział, lecz złożył właśnie patent, który przewiduje właśnie takie rozwiązanie wprowadzone w iPhone'ach.

Jak to będzie działać w praktyce? Dokumentacja patentowa wyjaśnia, że algorytm weźmie pod uwagę wiele parametrów połączeń w celu ustalenia, czy przychodzące połączenie jest faktycznie ważne i naprawdę powinniśmy je odebrać. Telefon w tym celu analizuje informacje przesyłane podczas połączenia, w tym identyfikatory urządzeń sieciowych, identyfikatory serwerów i inne dane cyfrowe. Identyfikacja potencjalnego spamu już funkcjonuje, również na telefonach Apple. Lecz biorąc pod uwagę ten nowy mechanizm, funkcja ta stanie się o wiele bardziej inteligentna.

Podobny patent zgłosił jakiś czas temu Microsoft, który nie ma obecnie żadnego telefonu w ofercie, lecz mocno (i jednocześnie w głębokiej tajemnicy) pracuje nad swoim powrotem na mobilny rynek. Jego patent opisuje rozwiązanie, które będzie nie tylko blokować spam, ale również aktywnie identyfikować rozmówcę, a nawet temat przychodzącej rozmowy.