Instalki.pl » Aktualności » Software » Październikowa aktualizacja Windows 10 - przegląd nowości
Czwartek, 04 Październik 2018 08:48, Wpisany przez Wojciech Błachno
Windows10O218U
Co nowego przynosi October 2018 Update? Jest tego sporo. 

Nowa duża aktualizacja Windows 10, czyli October 2018 Update, już wędruje na nasze komputery. Warto wiedzieć, co nowego zawiera, a trzeba przyznać, że ciekawych nowości jest tu co niemiara.

Każda z nich brzmi naprawdę rewelacyjnie, a co najciekawsze, niektóre z nich będą w przyszłości najprawdopodobniej jeszcze rozwijane. Lista wszystkich zmian jest olbrzymia, więc skupmy się na najważniejszych nowościach, zauważalnych na pierwszy rzut oka.

Twój telefon

Synchronizacja telefonu z komputerem to coś, co użytkownicy Apple znają od dawna. Niestety posiadacze komputerów z Windowsem musieli w celu osiągnięcia podobnego efektu, posiłkować się zewnętrznymi aplikacjami.

Na szczęście Microsoft zauważył problem i postanowił wprowadzić do Windowsa opcję, która przyda się każdemu. Aplikacja Twój telefon pozwala na połączenie telefonu z komputerem w celu synchronizowania danych między nimi. Na razie aplikacja ta oferuje odbieranie i wysyłanie wiadomości SMS oraz transfer ostatnich 25 zdjęć w naszej galerii.

Jest to faktycznie trochę ograniczone, ale Microsoft obiecał też synchronizację powiadomień z telefonu, a możliwe, że w przyszłości będziemy mogli również dzwonić z poziomu komputera.

Jedyne czego potrzebujemy to aplikacji Pomocnik telefonu (do pobrania z Google Play) na naszym smartfonie. Niestety na chwilę obecną obsługuje ona jedynie system Android w wersji 7.0 i wyższej. Użytkownicy sprzętu Apple muszą jeszcze chwilę poczekać.

Twój telefon


Schowek w chmurze

To jest kolejna genialna opcja, która całkowicie zmienia systemowy schowek, który towarzyszy nam od zarania Windowsa. Teraz jest on umieszczony w chmurze i pozwala na kopiowanie danych między urządzeniami!

Wystarczy wykorzystać nowy skrót klawiszowy Win+V, aby wywołać specjalne menu schowka, gdzie znajdują się nasze ostatnie skopiowane elementy. Kopiować możemy obrazy oraz tekst, choć niestety schowek nie uwzględnia na razie jego formatowania.

Schowek w chmurze

Nowe narzędzie Wycinanie i szkicowanie

Tutaj mamy do czynienia kolejną rewolucją. Dotychczasowe Narzędzie wycinania pamięta jeszcze czasy Windows Vista. Wraz z wprowadzeniem Windows Ink, Microsoft pokazał po raz pierwszy narzędzie Wycinania i Szkicowania. Jednak było ono bardzo ograniczone i w praktyce wszyscy nadal korzystali z dotychczasowej aplikacji.

Teraz Wycinanie i szkicowanie stało się osobną aplikacją i pozwala na dużo przyjemniejsze i dokładniejsze tworzenie zrzutów ekranu. Idealnie współgra też z ekranami dotykowymi, a aplikację możemy bez problemu przypisać do legendarnego już klawisza Print Screen.

Wycinanie i szkicowanie

Ciemny eksplorator plików

Teraz system Windows 10 jest praktycznie całkiem ciemny, w dobrym tego słowa znaczeniu. Chodzi oczywiście o Ciemny motyw systemu, który uwzględnia teraz również Eksplorator plików.

Możemy go jak zawsze aktywować w Ustawieniach w sekcji Personalizacji. Tak więc miłośnicy Dark mode będą na pewno zadowoleni. Co prawda tu i ówdzie nadal przebija jasny motyw, ale to pewnie kwestia do doszlifowania.

Ciemny motyw Eksploratora

Ale to nie wszystko

Trzy powyższe zmiany są najhuczniej zapowiadane i zasadniczo najbardziej interesujące jednak to nie wszystko. Z innych bardzo ciekawych nowości warto wymienić choćby wprowadzenie do Windows 10 klawiatury SwiftKey. Możemy wiec pisać teraz na ekranie naszego komputera za pomocą gestów, dokładnie tak jak to robimy na naszych smartfonach.

Sporo drobnych usprawnień trafiło też do Microsoft Edge. Warto też sprawdzić nowe funkcje, jakie oferuje systemowa wyszukiwarka. Potrafi ona teraz wyszukiwać wewnątrz aplikacji. Oczywiście aktualizacja to nie tylko nowe funkcje, ale też szereg poprawek bezpieczeństwa oraz błędów. Jak pobrać nową aktualizację możecie się dowiedzieć z naszego poradnika.