Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowy Firefox dla smartfonów będzie chronić Twoją prywatność jeszcze lepiej
Środa, 03 Październik 2018 08:45, Wpisany przez BS
FFcous
Dodatkowo pozwoli nam włączyć sugestie wyszukiwania.

Google śledzi naszą lokalizację bez pozwolenia, Facebook sprzedaje nasz numer telefonu, 3/4 internetu zrobi wszystko, żeby na nas zarobić. I w tym wszystkich jest Mozilla, która naprawdę rozumie ideę prywatności i jej ochrony. Kolejny raz pokazuje to, aktualizując Firefox Focus, czyli swoją przeglądarkę na urządzenia mobilne.

Focus może być używany zarówno jako samodzielna przeglądarka, jak i moduł blokujący reklamy i trackery w sieci. W nowej wersji pojawiły się także sugestie wyszukiwania, czyli funkcja, dzięki której jeszcze szybciej znajdziemy się w odpowiednim miejscu w sieci. 

Jednak oryginalne podejście Mozilli przejawia się nawet tutaj. O ile Google udostępniając automatyczne logowanie do Chrome, początkowo nie dawał nam możliwości niekorzystania z tego, o tyle sugestie wyszukiwania w Focusie trzeba samemu włączyć (oczywiście aplikacja zasugeruje nam tę możliwość) - opcja ta nie działa domyślnie ze względu na prywatność użytkowników.

FFocus 1

Użytkownicy iOS dostaną wsparcie dla skrótów Siri, czyli nowej funkcji systemu iOS 12, zaprojektowaną w celu przyspieszenia obsługi większości aplikacji poprzez tworzenie własnych konfigurowalnych poleceń dla asystenta. 

Focus został również dostosowany wizualnie do nowego Androida Pie i iOS 12. Nowy pasek adresu, nowe ikonki, oraz uproszczone menu ustawień, dzięki któremu jeszcze łatwiej zrozumiemy co się tam znajduje i jak do tego dotrzeć.

FFocus 2
Odświeżony Firefox Focus dla Androida (po lewej) i iOS (po prawej). 

Firefox Focus na Androidzie został zmieniony nie tylko pod względem estetycznym. Mozilla postanowiła zrezygnować z Androidowego WebView i wykorzystać swój silnik GeckoView. Zapewnia to przeglądarce możliwość korzystania z wszystkich zalet platformy Quantum i pozwoli Mozilli w przyszłości jeszcze bardziej rozbudowywać narzędzia chroniące prywatność.

Firefox Focus na iOS został zaktualizowany do wersji 7.0 dostępnej dla urządzeń z iOS 11 lub nowszym. Odsłona na Androida natomiast została opatrzona numerkiem 5.2 i można z niej korzystać na urządzeniach z systemem Android 5.0 w górę.

Źródło: Mozilla