Instalki.pl » Aktualności » Software » Jest nowa wersja CCleanera, ale nie ma się z czego cieszyć. Programu nie da się wyłączyć
Czwartek, 02 Sierpień 2018 10:54, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
CCleaner nowy
Twórcy wprowadzają niepokojące zmiany.

CCleaner dla wielu użytkowników jest niezbędnym narzędziem służącym do robienia porządków w systemie Windows. Właśnie ukazało się nowe wydanie dla Windows oznaczone numerem 5.45, a zmiany są niestety niepokojące.

W oficjalnym komunikacie czytamy, że w nowy wydaniu CCleanera naprawiono błąd w narzędziu Disk Analyzer, usunięto reguły czyszczenia Windows.old oraz wprowadzono szereg dobrych zmian i ulepszeń programu.

Jak się okazuje, w ustawieniach programu nie znajdziemy już preferencji prywatności, które pojawiły się wraz z wersją 5.43. To jednak nie wszystko, zniknęła opcja "Minimalizuj do zasobnika systemowego", a zamknięcie programu powoduje jedynie jego zminimalizowanie. Mało tego, klikając prawym przyciskiem myszy w ikonkę nie znajdziemy opcji Zamknij. Tym samym CCleaner działa ciągle w tle, a programu nie można wyłączyć konwencjonalnymi metodami.

Idźmy dalej. W aplikacji należącej obecnie do twórców Avast'a dostępna jest funkcja Aktywny Monitoring, odpowiedzialna za wykonywanie automatycznego czyszczenia. Po odznaczeniu tej opcji i zresetowaniu komputera jest ona ponownie aktywna. 

CCleaner aktywny monitoring

Producent sam przyznaje, że w wersji 5.45 rozszerzono funkcje analityczne "aby uzyskać lepszy wgląd w interakcje użytkowników z oprogramowaniem". Przedstawiciel Piriform zapewnia, że wszystkie dane przesyłane są całkowicie anonimowo, a ich zbieranie pozwala na szybsze wykrycie potencjalnych błędów w oprogramowaniu.

Oczywiście nie należy od razu podejrzewać CCleaner o szpiegowanie użytkowników jednak narzucanie pewnych funkcji "na siłę" bez możliwości ich wyłączenia rzuca cień na politykę firmy.

Użytkownicy wciąż mają wybór, w naszej bazie oprogramowania znajdziecie najnowszą wersję CCleaner oraz starsze wydanie (5.44), które posiada jeszcze funkcję wyłączenia programu.