Instalki.pl » Aktualności » Software » Koniec słynnej wstążki w Office - czeka nas zmiana
Piątek, 15 Czerwiec 2018 16:01, Wpisany przez Wojciech Błachno
New OfficeBędzie wygodniej?

Office to synonim programu biurowego. Mówisz o edytorze tekstu, to myślisz o Wordzie. Wspominasz o arkuszu kalkulacyjnym, na myśl od razu przychodzi Excel. Jest to dla Microsoftu niewątpliwie jeden z największych sukcesów i do tej pory nikt nie zagroził mu w tej dominacji rynku.

Z Office korzystają osoby prywatne jak i firmy i instytucje. Fakt, jeśli ktoś nie chce wydawać pieniędzy, to skłania się w kierunku darmowych odpowiedników, jak Open Office czy Libre. Lecz jakość tych pakietów wyraźnie ustępuje MS Office.

Od swojej premiery Office przechodzi stałą ewolucją i miał już kilka sporych zmian. Jedną z nich było wprowadzenie wstążki, która spotkała się z dosyć mieszanymi odczuciami, bo wymagała od użytkowników zmiany przyzwyczajeń, wypracowanych przez wiele lat. Najwięcej na tej zmianie ucierpiały osoby, które niekoniecznie w pełni zaznajomione z technologią, a pakietu używały z konieczności do pracy.Teraz nadchodzi kolejna zmiana, bo Microsoft po raz kolejny planuje zmienić interfejs pakietu Office. Na pierwszy ogień pójdzie jego wersja Online, lecz nie ominie to również pełnej desktopowej wersji pakietu. Na czym ta zmiana polega i co ma na celu? Microsoft w swoim wpisie na oficjalnym blogu wyjaśnia, co chce osiągnąć wprowadzając taką rewolucję w interfejsie.

Cel jest prosty - zwiększyć wygodę pracy

Po pierwsze i najważniejsze, wspomniana wyżej wstążka, zostaje znacznie uproszczona. Ma ułatwić pracę z dokumentami, zwiększając dostępną przestrzeń roboczą. Co prawda już teraz można ukryć wstążkę lub ją zminimalizować, lecz tracimy wtedy dostęp do narzędzi. Nowa uproszczona wstążka zawiera wszystkie potrzebne do pracy narzędzia, zajmując jednocześnie dużo mniej miejsca. Jest to najbardziej przydatne na urządzeniach z mniejszymi ekranami. Bo przecież mobilna praca z dokumentami jest teraz czymś absolutnie normalnym, a na mniejszych notebookach każdy milimetr przestrzeni roboczej jest na wagę złota.

Ponadto zmianie uległy elementy graficzne interfejsu, które są teraz skalowalne i wyglądają dużo lepiej. Ulepszone zostanie również wyszukiwanie w Outlooku – wystarczy najechać na pole wyszukiwania, by wyświetlić inteligentne podpowiedzi oparte o sztuczną inteligencję i Microsoft Graph. 

Search device


Co dalej?

Pierwszą aplikacją, która otrzyma nową wstążkę jest Word Online, lecz jak już wspomniałem, powoli zacznie ona trafiać do następnych aplikacji. Niestety, zmiany te dotyczą jedynie użytkowników komercyjnych Office 365. Być może w przyszłości trafi to również do zwykłych użytkowników.

Zmiana ta nie jest może czymś wyjątkowym, lecz dla wielu użytkowników będzie bardzo zauważalna, choć raczej w pozytywnym sensie. Jest też całkiem naturalna kolej rzeczy, że usługi ewoluują i są dostosowywane do obowiązujących standardów. Osobiście przyszłość pakietu Office widzę w obecnym wyglądzie OneNote, który swoją drogą w Office 2019 nie będzie już dostępny i został od niego odseparowany.