Instalki.pl » Aktualności » Software » Sztuczna inteligencja Samsunga przekształci każde wideo w materiał 8K
Wtorek, 09 Styczeń 2018 15:40, Wpisany przez Wojtek Onyśków
samsung 8k
Koniec z brakiem odpowiednich treści.

Podczas targów CES 2018 firma Samsung zaprezentowała 85-calowy telewizor 8K QLED TV – The Wall. Co jednak po takim ekranie, jeżeli brakuje nam treści, które możemy na nim wyświetlać?

Właśnie z tego względu Samsung opracował technologię opartą na maszynowym uczeniu, która z wykorzystaniem sztucznej inteligencji potrafi przekształcić obraz o dowolnej jakości w wideo o rozdzielczości 8K.

Rozwiązanie to obsługuje trzy funkcje. Po pierwsze telewizory QLED TV z technologią sztucznej inteligencji posiadają bazę danych, która z wyprzedzeniem analizuje miliony obrazów. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie rozdzielczości materiałów o niskiej rozdzielczości początkowej. Po pobraniu wideo w słabej jakości następuje wybór optymalnego filtra, a następnie przekształcenie w obraz o wysokiej rozdzielczości.

ai 8k upscalingSztuczna inteligencja przekształci dowolne wideo w obraz 8K

Proces obróbki jest intensyfikowany 64-krotnie, dzięki czemu obraz w wysokiej jakości jest prezentowany bez szkody dla jego gradacji. Samsung wyjaśnia, że przykładowo zorza polarna jest odbierana przez widza subtelnie, a przejścia między kolorami są płynne.

Ponadto telewizor dzieli poszczególne elementy obrazu (czerń/rozjaśnienia/jasność) w źródłach wejściowych na kategorie według scen. Dzięki temu finalne wideo charakteryzuje się głębszym i bardziej szczegółowym kontrastem.

ai 8k upscalingSztuczna inteligencja przekształci dowolne wideo w obraz 8K

Funkcja ta sprawia również, że wyświetlane krawędzie tekstu są ostre, a np. w scenie oświetlonej Księżycem obramowanie Srebrnego Globu będzie wyraźne, a nie rozmyte.

Sztuczna inteligencja potrafi też optymalizować dźwięk. Technologia rozpoznaje konkretną scenę i dostosowuje pod nią odpowiednie parametry. Przykładowo podczas meczu piłkarskiego wzmacniane są odgłosy dopingu kibiców. W przypadku koncertu dźwięk muzyki o niskiej częstotliwości zostanie podbity dla uzyskania większej głębi.

Telewizory Samsung 8K QLED TV z technologią sztucznej inteligencji pojawią się w sklepach w drugim półroczu 2018 roku. Będą to głównie ekrany o przekątnych powyżej 65 cali.


Źródło: Samsung