Instalki.pl » Aktualności » Software » Fałszywy WhatsApp pobrany z Google Play ponad milion razy. Trudno było odróżnić go od oryginału
Poniedziałek, 06 Listopad 2017 10:40, Wpisany przez Wojtek Onyśków
whatsapp fake
Śmietnik w Google Play.

Cyberprzestępcy po raz kolejny postanowili wykorzystać znaną aplikację do własnych celów. Stworzyli klon WhatsAppa, który na pierwszy rzut oka trudno było odróżnić od oryginału.

W Google Play wylądowała aplikacja Update WhatsApp Messenger. Choć nazwa mogła budzić pewne wątpliwości, tak producent już nie bardzo – WhatsApp Inc. Właśnie dlatego pozycja została pobrana ponad milion razy.

Mimo wszystko aplikacja została stworzona przez oszustów. Jak zatem udało im się wykorzystać nazwę prawdziwego dewelopera? Na końcu WhatsApp Inc. dodano niewidzialną spację, przez co system rozróżniał obie nazwy, jednak użytkownicy już nie.

Update WhatsApp Messenger nie oferował nawet funkcji komunikatora. Zamiast tego serwował reklamy i nakłaniał do pobrania innych aplikacji, które mogły zawierać w sobie złośliwy kod.

Google reaguje z opóźnieniem

Podejrzany klon WhatsAppa został dostrzeżony w ubiegły piątek przez użytkowników Reddita. Po zgłoszeniu aplikacji Google zareagowało stosunkowo szybko, usuwając pozycję ze swojego sklepu.

Do tego czasu aplikacja została jednak pobrana przez milion osób. Nie ulega wątpliwości, że do takich sytuacji w ogóle nie powinno dochodzić. W końcu oszuści podszywają się pod znanych producentów, stosując proste sztuczki. To tylko pokazuje, że system Google jest dziurawy i stosunkowo łatwo jest umieścić w Google Play złośliwe oprogramowanie.

Źródło: The Hacker News