Instalki.pl » Aktualności » Software » Aplikacje na iOS mogą nagrywać twarz użytkownika bez jego wiedzy
Czwartek, 26 Październik 2017 17:35, Wpisany przez Aleksander Piskorz
spacewalk
Dzięki uprawnieniom.

Felix Krause to badacz, który na co dzień zajmuje się cyberbezpieczeństwem oraz oprogramowaniem mobilnym. Jakiś czas temu pokazał on prosty sposób na to, aby wykraść hasło użytkowników do konta Apple ID. Tym razem Krause powraca i informuje, że większość aplikacji na iOS jest w stanie nagrywać użytkownika oraz robić mu zdjęcia bez jego wiedzy.Co ciekawe, nie chodzi tutaj o lukę, a wadliwą opcję związaną z uprawnieniami aplikacji – każdy z programów, który ma dostęp do kamery może być wykorzystany w nieodpowiedni sposób. W przypadku iPhone'a X sprawa będzie jeszcze bardziej skomplikowana, bowiem aplikacje Apple będą musiały wiedzieć więcej w związku z wykorzystaniem technologii Face ID do rozpoznawania twarzy.

Krause jako skrajny przykład podaje przypadek, w którym po prostu przeglądamy zdjęcia w naszej galerii – w tym samym momencie przednia kamera rejestruje naszą twarz oraz przesyła dane na serwer niewiadomego pochodzenia.

Niestety, ale obecnie nie ma rozwiązania na taki stan rzeczy – po wyłączeniu programom uprawnień do korzystania z kamery, większość z nich stanie się po prostu bezużyteczna.

Felix Krause zwraca uwagę na problem i jego ewentualne rozwiązanie: wyjściem mogłoby być tymczasowe przyznawanie uprawnień kamerze do rejestrowania obrazu – niezależnie czy mówimy o sensorze z przodu czy z tyłu smartfona.

Pozostaje mieć nadzieję, iż Apple zwróci na to uwagę w kolejnych wydaniach systemu. Inaczej zawsze będziemy musieli mieć podejrzenia, że ktoś nas podgląda.

Źródło: Felix Krause