Instalki.pl » Aktualności » Software » 10 najważniejszych nowości w Androidzie 8.0 Oreo
Wtorek, 22 Sierpień 2017 10:50, Wpisany przez Wojtek Onyśków
Android Oreo
Przegląd funkcji i rozwiązań.

Android 8.0 Oreo został już oficjalnie zapowiedziany przez Google i trafił na pierwsze urządzenia z serii Nexus i Pixel. Najnowsza wersja systemu co prawda nie wprowadza rewolucyjnych zmian, jednak otrzymała kilka przydatnych rozwiązań, które usprawnią korzystanie ze smartfona i tabletu.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany, na które warto w Androidzie 8.0 Oreo zwrócić uwagę.Tryb picture-in-picture

Najważniejszą z punktu widzenia użytkownika nowością może być tryb picture-in-picture. Dzięki niemu możliwe będzie oglądanie wideo w małym okienku i jednoczesne korzystanie z innej aplikacji. Użytkownik będzie mógł przemieszczać okienko z wideo, zmieniać jego wielkość itp. Funkcja będzie także wspierać wideorozmowy. Aplikacje będą jednak musiały być dostosowane do tego rozwiązania.

android oreoTryb picture-in-picture

Autouzupełnianie formularzy

Przydatną opcją będzie również autouzupełnianie formularzy. Dzięki temu system automatycznie wpisze za nas dane logowania, hasła itp. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej zapisaliśmy je na koncie Google (np. logując się do serwisu w Google Chrome).

Android 8.0 Oreo jest także zintegrowany z aplikacjami do przechowywania haseł. Dzięki temu system będzie mógł pobierać dane logowania z bezpiecznej bazy zewnętrznej usługi. Deweloperzy muszą jednak zaktualizować swoje oprogramowanie do Androida 8.0.

android oreoAutomatyczne uzupełnianie formularzy

Inteligentne rozpoznawanie tekstu

Android 8.0 lepiej radzi sobie także z rozpoznawaniem zaznaczonego przez użytkownika tekstu. Dzięki temu będzie w stanie zaproponować szybkie akcje. Przykładowo zaznaczając numer telefonu będzie można otworzyć aplikację telefonu, a kopiując nazwę miasta w szybki sposób przeskoczymy do map.

Kanały powiadomień

Ważną nowością są kanały powiadomień, które grupują kategorie notyfikacji pochodzące z tej samej aplikacji. Przykładowo w przypadku Facebooka w osobnej grupie zostaną wyświetlone powiadomienia o nowych wiadomościach, a w innej o osobach, które polubiły nasz post.

Każdą z tych kategorii można dostosować do własnych preferencji, ustawiając inny dźwięk, wibrację czy też kolor diody LED. Można też całkowicie zablokować daną kategorię powiadomień z wybranej aplikacji.

W przypadku aplikacji muzycznych kolor powiadomień będzie uzupełniany o tło pochodzące np. z okładki albumu. Wprowadzi to pewien powiew świeżości do standardowych przycisków multimedialnych, dostępnych z poziomu panelu notyfikacji.

Przy ikonach aplikacji pojawią się także kropki sygnalizujące nowe powiadomienia. Ich naciśnięcie spowoduje wyświetlenie w ramce listy dostępnych notyfikacji.

android oreoKropki powiadomień na ikonach aplikacji

Oszczędzanie baterii

Android 8.0 Oreo przynosi kolejne nowości związane z oszczędzaniem baterii. Google jeszcze bardziej ograniczyło ilość funkcji, które aplikacje mogą wykonywać podczas działania w tle. Zmieniona została również częstotliwość odpytywania o lokalizację. Wpłynie to na dłuższy czas działania smartfona w trybie czuwania.

Szybszy start systemu

Google wprowadziło też zmiany w sposobie uruchamiania systemu, dzięki czemu Android 8.0 Oreo powinien startować nawet dwa razy szybciej niż Android 7.0 Nougat. Co prawda użytkownicy nie wykonują zbyt często restartu smartfonów, jednak jest to przydatna zmiana.

Android Instant Apps

Natychmiastowe aplikacje to kolejna nowość, która przyspieszy korzystanie z systemu. Dzięki niej część aplikacji nie trzeba będzie instalować w systemie, by móc z nich korzystać. Wystarczy nacisnąć odnośnik w przeglądarce, by od razu je uruchomić.

Nowe emoji

System będzie też obsługiwać zestaw 60 nowych emoji. Część starych emotek zostanie natomiast zaktualizowana do nowszej wersji.

android oreoNowy zestaw emoji

Project Treble

Project Treble to duża zmiana „pod maską”, która wprowadzi modularną architekturę systemu. Dzięki temu producenci sprzętu będą mogli w prostszy i szybszy sposób dostarczać aktualizacje Androida. Powodzenie tego rozwiązania jest jednak zależne od tego, czy deweloperzy zechcą z niego korzystać.

Google Play Protect

Rozwiązanie to skanuje aplikacje pobierane z Google Play. Google chwali się, że każdego dnia sprawdza ponad 50 miliardów pozycji. Dzięki temu urządzenie i pliki użytkownika są lepiej chronione przed złośliwymi i fałszywymi aplikacjami.