Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 10 będzie śledzić ruch naszych gałek ocznych
Środa, 02 Sierpień 2017 08:02, Wpisany przez Wojtek Onyśków
eye control
Funkcja wbudowana bezpośrednio w system.

Microsoft planuje dodanie natywnego wsparcia dla śledzenia ruchu gałek ocznych w Windows 10. Rozwiązanie ma przede wszystkim na celu ułatwienie korzystania z systemu osobom sparaliżowanym i niepełnosprawnym.

Ruch myszki będzie wykonywany za pomocą śledzenia gałki ocznej. Kursor będzie się ustawiać dokładnie tam, gdzie użytkownik będzie patrzeć. Dłuższe wpatrywanie się np. w aplikację spowoduje jej uruchomienie.

Na podobnej zasadzie będzie działać klawiatura ekranowa. Dzięki wpatrywaniu się w poszczególne literki użytkownik będzie w stanie wpisywać tekst bez konieczności korzystania z klawiatury i myszki.


Kontrola oczu

Funkcja będzie się nazywać Eye Control in Windows 10. Do poprawnego działania potrzebne będzie oczywiście zewnętrzne urządzenie do śledzenia wzroku. Już teraz Microsoft współpracuje z Tobii w celu dodania natywnego wsparcia dla Eye Tracker 4C i wcześniejszych modeli tej firmy.

Funkcja jest już dostępna w wersji testowej systemu. Osoby zainteresowane jej sprawdzeniem muszą się zapisać do szybkiego kręgu aktualizacji programu Windows Insider.

Obecnie nie wiadomo, kiedy dokładnie funkcja zadebiutuje w finalnej wersji systemu. Microsoft pracuje już nad marcową aktualizacją. Być może wraz z nią pojawi się Eye Control.

Źródło: The Verge