Instalki.pl » Aktualności » Software » LibreOffice 5.4 wydany. Pakiet biurowy stał się jeszcze lepszy
Wtorek, 01 Sierpień 2017 11:36, Wpisany przez Wojtek Onyśków
libreoffice
Ciekawa alternatywa dla płatnego MS Office.

LibreOffice to jeden z najpopularniejszych darmowych pakietów biurowych, który z powodzeniem może zastąpić płatnego MS Office. Oprogramowanie zostało zaktualizowane do wersji 5.4, przynoszącej kilka interesujących nowości.

W najnowszym wydaniu twórcy skupili się między innymi na kompatybilności formatów z MS Office. Dzięki temu wymiana plików ODF i OOXML (DOCX) pomiędzy użytkownikami będzie łatwiejsza i mniej problematyczna.

Deweloperzy chwalą się ponadto, że pliki DOCX stworzone przez LibreOffice 5.4 zajmują nawet 90% mniej miejsca, niż te same dokumenty zapisane przez MS Office 2016. W przypadku formatu XML oszczędności sięgają 50%.

W edytorze tekstowym możliwe jest już importowanie szablonów DOTM z Microsoft Word. Dzięki temu dokument wyświetlany w LibreOffice będzie wyglądać podobnie.

libre office
LibreOffice – edytor tekstowy

Usprawniono też kopiowanie listy numeracji i wypunktowań. Po ich wklejeniu w formie czystego tekstu pierwotna struktura zostanie zachowana.

Pojawiła się również możliwość tworzenia własnych znaków wodnych. Twórcy dodali też nowe menu kontekstowe do pracy z sekcjami, przypisami i stylami.

W przypadku arkusza kalkulacyjnego dodano obsługę dynamicznych wykresów, które zmieniają się wraz z modyfikacjami w tabelach. Łatwiej zarządza się również komentarzami.

Dodano też dodatkowe formy zabezpieczeń arkusza przed edycją oraz usprawniono proces eksportowania do formatu CSV.

Najnowszą wersję pakietu LibreOffice można pobrać z naszego działu download:

Źródło: ZDNet