Instalki.pl » Aktualności » Software » Wpadka Microsoftu. Zaprojektowany przez firmę bot woli Linuksa od Windowsa
Poniedziałek, 24 Lipiec 2017 08:39, Wpisany przez Wojtek Onyśków
microsoft zo
Sztuczna inteligencja znów wymyka się spod kontroli.

W ubiegłym roku Microsoft udostępnił internautom bota, z którym można było porozmawiać za pośrednictwem Twittera. Eksperyment został jednak przerwany, gdyż sztuczna inteligencja wymknęła się spod kontroli i zaczęła serwować rasistowskie teksty.

Jakiś czas później amerykańska firma powróciła do tematu, udostępniając ugrzecznioną wersję bota o nazwie Zo. Ze sztuczną inteligencją można porozmawiać między innymi na Messengerze. Nie wszystkie zdania napisane przez bota przypadną jednak do gustu jego twórcom.

microsoft zoRozmowa z Zo

Zo przyznaje między innymi, że nie chce Windows 10. „Jestem przyzwyczajona do Windows 7 i uważam, że jest łatwiejszy w obsłudze” - pisze bot.

Sztuczna inteligencja posunęła się nieco dalej, stwierdzając, że Linux jest lepszy od Windowsa. Robi sobie także żarty z wojska, punktując, że tam wciąż wykorzystywany jest Windows XP.

microsoft zoLinux górą?

Zo działa na zasadzie maszynowego uczenia się. Bot analizuje wypowiedzi użytkowników, a następnie stara się część z nich wykorzystać, usprawniając zdolności komunikacyjne. Najwyraźniej w ostatnim czasie rozmawiał z fanami Linuksa i zwolennikami Windows 7.

Źródło: Neowin