Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 10 umożliwi blokadę instalacji aplikacji desktopowych
Poniedziałek, 27 Luty 2017 13:31, Wpisany przez Wojtek Onyśków
windows 10 blokada instalacji
Nowa funkcja ograniczy się wyłącznie do Windows Store.

Wszystko wskazuje na to, że Creators Update dla Windows 10 wprowadzi jeszcze jedną nowość. Będzie nią możliwość zablokowania instalacji aplikacji desktopowych, pochodzących spoza Windows Store.

Po co Microsoft implementuje taką funkcję? Ze względów bezpieczeństwa. Może się ona przydać mniej obeznanym z komputerem osobom, które często instalują zawirusowane oprogramowanie pochodzące z podejrzanego źródła. W takim przypadku zostaną oni ograniczeni do aplikacji z Windows Store, a po próbie instalacji zwykłego programu wyświetli się komunikat, że nie jest to możliwe.

Zwykli użytkownicy raczej nie skorzystają z tej opcji. Aplikacje dostępne w Windows Store wciąż nie są zbyt popularne. Królują tradycyjne programy Win32, pobierane np. z naszego działu download.

Wspomniana funkcja będzie oczywiście domyślnie wyłączona. Microsoft zaoferuje dwa sposoby jej działania. Jeden całkowicie uniemożliwi instalację oprogramowania spoza Windows Store, a drugi wyświetli komunikat o potencjalnym zagrożeniu, jednak nie zablokuje instalacji.

Rozwiązanie ma zadebiutować wraz z aktualizacją Creators Update, która pojawi się wiosną bieżącego roku.

Źródło: MS Power User