Instalki.pl » Aktualności » Software » Zobacz, jak wyglądała prototypowa wersja systemu iOS (wideo)
Środa, 11 Styczeń 2017 10:59, Wpisany przez Wojtek Onyśków
ios prototyp
Początki dotykowego oprogramowania Apple.

iPhone obchodził w tym tygodniu dziesiąte urodziny. Z tego też względu Sonny Dickson postanowił cofnąć się do początków i zaprezentować, jak mógł wyglądać system iOS.

Dickson na swoim kanale YouTube opublikował interesujące wideo, które prezentuje dwie prototypowe wersje iOS-a - P1 oraz P2. Pierwszy z konceptów zakładał obsługiwanie systemu za pomocą specjalnego dotykowego kółka, którym zmienialiśmy ustawienia. Ramki interfejsu przypominały nieco desktopowy system operacyjny.

P2 korzystał natomiast z dużych kwadratowych pul, których naciśnięcie aktywowało konkretną funkcję. I właśnie ten koncept ostatecznie został przekuty w pierwszą wersję systemu iOS. Prawdopodobnie dzięki niemu zawdzięczamy obecny wygląd mobilnych systemów operacyjnych.


Warto dodać, że nad P1 pracował „ojciec iPoda” - Tony Fadell, wraz ze swoim zespołem. Za P2 był natomiast odpowiedzialny Scott Forstall, który w tamtych czasach był liderem rozwoju Maców.

Autor filmiku nadmienia, że prototypowe wersje nigdy nie wyszły poza mury Apple. Dopiero teraz możemy zobaczyć, jak wyglądały początki iOS.

Źródło: The Verge