Instalki.pl » Aktualności » Software » Nokia stworzy własnego asystenta głosowego?
Poniedziałek, 09 Styczeń 2017 10:04, Wpisany przez Wojtek Onyśków
nokia 6 render
Konkurencja dla Siri, Cortany i Aleksy.

Google Assistant, Cortana czy Alexa mogą w najbliższym czasie zyskać nową konkurencję. Serwis GSMInfo podaje, że Nokia złożyła na terenie Unii Europejskiej wniosek o zarejestrowanie nazwy Viki.

Z opisu wynika, że jest to oprogramowanie dostępne w formie „pojedynczego interfejsu bazującego na czacie tekstowym i głosowym”. Są też wzmianki o zbieraniu i przedstawianiu informacji pochodzących z wielu źródeł. Choć słowo wirtualny asystent nie pada we wniosku ani razu, można się domyślić, że właśnie tym będzie Viki.

Wszystko wskazuje zatem na to, że Nokia pracuje nad własnym asystentem. To ciekawa informacja w odniesieniu do wczorajszej prezentacji nowego smartfona opartego na Androidzie.

Wcześniejsze przecieki zdradzały również, że w tym roku wydanych zostanie aż sześć telefonów z logo Nokii. Wirtualny asystent może być zatem ich dopełnieniem, zważając na fakt, że większość producentów posiada lub pracuje nad podobnymi technologiami - Apple ma Siri, Microsoft Cortanę, a Amazon Aleksę, z której w swoich smartfonach korzystać będzie Huawei.

Oczywiście zarejestrowanie nazwy nie oznacza, że usługa musi się pojawić w smartfonach Nokii. Być może producent zabezpiecza sie na przyszłość i uruchomi asystenta, gdy będzie na to gotowy.

Źródło: BGR