Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft potwierdza emulację desktopowych programów na urządzeniach mobilnych
Czwartek, 08 Grudzień 2016 10:04, Wpisany przez Wojtek Onyśków
windows qualcomm
Funkcja pojawi się w drugiej połowie 2017 roku.

Jakiś czas temu informowaliśmy, że Microsoft może pracować nad emulatorem, który pozwoli uruchamiać tradycyjne programy desktopowe na urządzeniach mobilnych opartych na architekturze ARM. Dziś gigant z Redmond potwierdził te plany, ogłaszając współpracę z Qualcommem.

Procesory tej firmy jako pierwsze otrzymają możliwość uruchamiania programów napisanych pod x86. Dzięki temu na tablecie czy smartfonie ze Snapdragonem możliwe będzie korzystanie np. z Photoshopa czy pełnego pakietu Office.

Takie rozwiązanie sprawia też, że producenci będą mogli tworzyć urządzenia z Windows 10 oparte na procesorach Qualcomma. Na rynku pojawi się zatem nowa kategoria sprzętów.

Aby nie być gołosłownym, Microsoft zaprezentował działanie urządzenia ze Snapdragonem 820, na którym zainstalowano Windows 10 w wersji Enterprise i uruchomiono pełnoprawną wersję Photoshopa.


Rozwiązanie to jest dedykowane przede wszystkim klientom biznesowym, którzy będą mogli korzystać ze wszystkich aspektów urządzenia mobilnego, otrzymując przy okazji możliwość pracy w takim samym środowisku, jak np. w biurze.

Microsoft podkreśla, że emulacja nie będzie dotyczyć wyłącznie podstawowych aplikacji, takich jak kalendarz czy odtwarzacz wideo. Możliwe będzie uruchomienie zaawansowanych programów, takich jak wspomniany już Photoshop, a nawet gier. Ma to być Windows 10, jakiego znamy z urządzeń desktopowych.

Premiery funkcji możemy się spodziewać w drugiej połowie 2017 roku. Wtedy też na rynku powinny pojawić się pierwsze urządzenia z Windows 10 napędzane przez procesor Qualcomma.

Źródło: Neowin