Instalki.pl » Aktualności » Software » Recenzja Remix OS Player - gry i programy z Androida na PC
Niedziela, 02 Październik 2016 19:56, Wpisany przez Lech Okoń
Remix OS Player
Remix OS Player pozwala uruchamiać dowolne aplikacje z Androida na ekranach komputerów. Choć jest zoptymalizowany pod kątem gier, przydać może się też do innych zastosowań.

Remix OS Player - Android w twoim komputerze

Cena: 0 zł / Rozmiar: 720 MB / Windows 7 (64-bit) lub nowszy / min. Core i3, 4 GB RAM, 8 GB miejsca na dysku 

Remix OS Player

Emulator instaluje się na komputerze jak typowy program. Nie musimy pobierać żadnych dodatkowych bibliotek czy też zagłębiać się w skomplikowane konfiguracje. Gdy już program zainstaluje się, czeka nas prosty kreator zbliżony do tych w telefonach (w języku angielskim) i po kilku chwilach możemy zacząć korzystać z systemu.

Android włącza się w oknie o ustalonym przez nas rozmiarze. Rozmiar ten udaje też emulowaną rozdzielczość ekranu urządzenia z Androidem. Rozdzielczości te nie są przy tym typowe dla telefonów, lecz prędzej dla tabletów (można nawet zainstalować Remix OS na niektórych z nich). Do wyboru mamy od 1024 x 768, przez 1280 x 720, 1440 x 900, po 1920 x 1080 pikseli. I działają one w układzie poziomym - teoretycznie producent pomyślał o możliwości obrócenia obrazu, w praktyce jednak czynność ta zmienia też kierunki ruchów kursora i... trzeba by było dodatkowo obrócić monitor.

Oprócz tego, nasz emulowany sprzęt z Androidem może mieć od 1 do 3 GB pamięci RAM i od 1 do 3 rdzeni procesora. W chwili prowadzenia testów aplikacji, Remix nie pozwalał na pracę na pełnym ekranie komputera (do tego niezbędny jest Remix OS). Okno aplikacji można jednak dowolnie powiększać, niezależnie od wybranej wirtualnej rozdzielczości, więc da się ekran Windowsa niemal zupełnie wypełnić Androidem.
Remix OS Player

Okno w oknie

Istotną cechą Remix OS, która przewędrowała do jego Playera jest bardziej desktopowy niż w urządzeniach z Androidem charakter nakładki systemowej. Aplikacje da się uruchamiać na pełnym ekranie emulatora (choć nie zawsze działa to perfekcyjnie), ale kluczową funkcją jest możliwość włączania ich w okienkach i swobodnego przełączania się pomiędzy nimi.

Możemy więc uruchomić sobie WhatsAppa, Instagram i np. mobilnego Worda obok siebie, w sposób podobny do tego na komputerach PC. Na dole ekranu mamy nawet belkę do złudzenia przypominającą komputerowe Menu Start, wraz z ikonami uruchomionych w tle aplikacji. Remix OS może być też zainstalowany na kilku modelach tabletów z Androidem jako główny system czy też zastąpić Windowsa na komputerach PC – Remix OS Player to najmniej inwazyjne rozwinięcie koncepcji twórców.

Remix OS Player

Wydajność mogłaby być wyższa

Nawet na komputerze z Intel Core i7 oraz 32 GB pamięci RAM, trzeba pamiętać, że do czynienia mamy z emulatorem. W oknie Remix OS Playera programy uruchomione w wysokiej rozdzielczości będą działać znacznie wolniej niż ich komputerowe odpowiedniki, a nasz wydajny komputer niekoniecznie będzie emulowany jako ultra wydajny smartfon. Po kilku konfrontacjach z uciążliwymi lagami, szybko zrezygnowałem z rozdzielczości FullHD i przestawiłem ją na HD.

O ile sama obsługa Remix OS Playera jest banalnie prosta, będziemy musieli przywyknąć do skrótu klawiaturowego jakim jest CTRL+ALT. Przełącza on kursor myszki pomiędzy oknem emulatora a Windowsem. To swojego rodzaju granica pomiędzy platformami, którą jednak wciąż się czuje. Niestety, na proste uruchamianie aplikacji z Androida w formie swobodnie pływających po pulpicie okienek jeszcze trzeba poczekać.

Remix OS Player

Czego Remix OS Player (jeszcze) nie potrafi?

Chociaż w ustawieniach Androida znajdziemy szereg znanych z telefonów funkcji, nie wszystkie one są dostępne pod Androidem. Pierwszym, z wydawać by się mogło banałów, jest Bluetooth. Dodawanie urządzeń nie działa, niezależnie od ustawień PC i emulatora. A szkoda, bo aż prosi się by podłączyć na potrzeby gier zewnętrzny kontroler. Tego ostatniego nie podepniemy też bezpośrednio do naszego Androida przez USB – również i ta funkcja póki co ma charakter eksperymentalny. Nie zabrakło jednak mapowania przycisków i po kilku chwilach naszym kontrolerem może stać się urządzenie skonfigurowane pod PC, a nie emulowanym Androidem. Analogicznie zapomnieć należy o obsłudze aparatów – pomimo podłączonej kamerki, Remix zdjęć robić nie chciał.

Druga istotna kwestia to brak dostępu do struktury katalogów w komputerze. Ani w katalogu aplikacji na PC nie znajdziemy miejsca udającego kartę pamięci telefonu, ani też nasz emulator nie wpuści nas do zasobów komputera, by np. edytować zdjęcie. Chociaż po otworzeniu menadżera plików możemy kopiować do emulatora dowolne pliki na zasadzie przeciągnij-i-upuść, to już w drugą stronę to nie działa. Powód jest banalny – wyrwanie kursora myszy z okna emulatora wymaga użycia skrótu klawiaturowego, co kończy się upuszczeniem przenoszonych z Androida plików. W efekcie, wyniki naszej pracy musimy przesyłać na komputer za pośrednictwem Internetu – np. zdjęcia obrobione w aplikacji Prisma przesyłałem na Dropbox, by móc dalej obrabiać je w Lightroomie.

Remix OS Player

Komu to się przyda?

Remix OS Player to przede wszystkim fajne narzędzie dla osób intensywnie korzystających z aplikacji mobilnych, które nie mają swoich odpowiedników na PC. No a jest ich naprawdę wiele. Choćby taki Instagram nie oferuje póki co oficjalnej aplikacji na komputery, są też aplikacje mobilne, do których przyzwyczailiśmy się z racji prostoty działania.
Remix OS PlayerDruga grupa odbiorców to rzecz jasna miłośnicy gier. Nie liczmy jednak na to, że każda gra zadziała poprawnie. Zapomnieć należy o tytułach opartych na akcelerometrze czy GPS-ie (jak Pokemon GO). Nie pogramy też w tytuły korzystające z kamery, a rozbudowane sterowanie na ekranie dotykowym będzie trzeba zmapować na przyciski na klawiaturze (dodać możemy ich dowolną liczbę).

Remix OS Player
Przyjąć można, że zadziałają wszystkie te gry, które w specyfikacji mają zapewnioną obsługę padów. Bardzo dobrze będą działały też tytuły obsługiwane pojedynczymi dotknięciami ekranu, jak wszelkiego rodzaju strategie, ale i proste platformówki, typu Badland 2.

Remix OS Player

Byle za bardzo nie rozpędzić się z pobieraniem

Chociaż wydawać by się mogło, że emulator na komputerze oznacza niemal nieograniczone miejsce na gry i aplikacje, w praktyce wcale tak nie jest. Miejsca mamy zaledwie 3,69 GB, a więc wystarczająco dużo na jeden może dwa tytuły z prawdziwego zdarzenia. Już sam Asphalt 8 Airborne pobiera ponad 1 GB dodatkowych danych, a przecież nie jest to najnowsza gra i zdarzają się jeszcze bardziej wymagające.

To trochę tak, jakby wsadzić do wnętrza telefonu procesor zdolny rozładować akumulator w kilka minut, ale dołożyć do tego niewiele więcej pamięci na aplikacje, niż pamięci RAM. Szkoda.

Podsumowanie

Remix OS Player jest zdecydowanie najprostszym w obsłudze emulatorem Androida, w dodatku opartym na wciąż świeżej dystrybucji systemu (6.0) i obsługującym sklep Google’a. Aplikacja ma duże wymagania sprzętowe, ale niestety też sporo ograniczeń (za mało miejsca na programy) i niedoróbek (obracanie ekranu, brak pracy na pełnym ekranie etc.).

Mimo wszystko, projektowi mocno kibicuję, przede wszystkim ze względu na ergonomię łączącą Androida z cechami desktopa, a także ze względu na fakt, że twórcy nie oczekują od użytkowników dodatkowych opłat. Niewykluczone też, że za pomocą Remix OS zainstalowanego na netbooku jako główny system, przywrócę niebawem do życia nieużywalny komputer.