Instalki.pl » Aktualności » Software » uTorrent otrzymał funkcję dla altruistów
Czwartek, 29 Wrzesień 2016 14:40, Wpisany przez Wojtek Onyśków
utorrent logo
Nowe rozwiązanie przeznaczone jest dla tych, którzy lubią być fair wobec innych.

Korzystanie z torrentów to nie tylko pobieranie plików na własny dysk, ale również udostępnianie ich innym użytkownikom. To właśnie współdzielenie danych jest głównym wyróżnikiem torrentów na tle innych metod pobierania.

Nie wszyscy są jednak fair. Wiele osób jak najszybciej pobiera paczkę, a następnie usuwa torrent, nie udostępniając go innym. W efekcie na własny dysk ściągają więcej danych, niż wysyłają.

Gdyby każdy postępował w ten sposób, żadnego pliku nie można by było pobrać w całości. Dlatego też na wybranych stronach z torrentami utrzymanie ratio (stosunek ilości danych wysłanych do pobranych) na poziomie 2.0 jest jednym z wymogów.

Właśnie z myślą o tym aspekcie twórcy uTorrent wprowadzili nową funkcję - tryb dla altruistów. Już po nazwie można się domyślić, do czego służy. Po jego włączeniu klient sieci torrent na każdy pobrany megabajt danych musi udostępnić dwa. Jeżeli tak się nie stanie, zablokowana zostanie możliwość dalszego pobierania.

utorrent altruistic modeTryb dla altruistów w uTorrent

Dzięki temu użytkownik ma pewność, że udostępnił odpowiednią ilość plików innym osobom. Początkowo twórcy rozważali ratio na poziomie 3.0, ale doszli do wniosków, że w przypadku dużej ilości „altruistów” nikt nie pobrałby pliku do końca.

Nowa funkcja jest domyślnie wyłączona. Osoby, które chcą być fair wobec innych użytkowników sieci torrent, mogą ją włączyć z poziomu opcji uTorrent. To samo rozwiązanie jest też dostępne w kliencie BitTorrent.

Źródło: KitGuru