Instalki.pl » Aktualności » Software » OS X to teraz macOS. Zapowiedziano nową wersję
Wtorek, 14 Czerwiec 2016 12:22, Wpisany przez Wojtek Onyśków
mac os sierra
W systemie pojawi się Siri.

Po ponad 15 latach funkcjonowania nazwy OS X Apple zdecydowało się na jej zmianę. System operacyjny amerykańskiej firmy to od teraz macOS. Zapowiedziano nową wersję.

macOS Sierra skupia się na kompatybilności z innymi platformami Apple, nagradzając osoby, które posiadają cały ekosystem sprzętów z logo nadgryzionego jabłka. Przykładowo deweloperzy ułatwili logowanie się do systemu. Jeżeli komputer wykryje, że w pobliżu znajduje się zegarek Apple Watch właściciela, automatycznie odblokuje urządzenie bez konieczności wpisywania hasła.

Ułatwiono również kopiowanie tekstu. Jeżeli użytkownik zaznaczy coś np. na komputerze z macOS i skopiuje to do schowka, będzie miał do tego dostęp na każdym urządzeniu Apple, np. smartfonie. Dzięki temu jednoczesna praca z kilkoma gadżetami będzie prosta i przyjemna.

mac os sierraLogowanie za pomocą zegarka

Usprawnieniu uległ też iCloud, czyli dysk sieciowy Apple. Od teraz użytkownik może synchronizować wiele pulpitów Maca. Będzie też dostęp do plików przechowywanych na Macu np. ze smartfona. iCloud ułatwi również zarządzanie plikami, analizując zawartość i wskazując śmieci, które można usunąć.

W macOS pojawi się usługa Apple Pay. Dzięki temu użytkownicy będą mogli dokonywać płatności w przeglądarce internetowej, potwierdzając transakcję na swoim iPhonie.

mac os sierraIntegracja z Apple Pay

Tryb picture-in-picture pozwoli natomiast na inteligentne odtwarzanie materiałów wideo. Użytkownik będzie mógł pomniejszyć obraz, by np. robić kilka rzeczy jednocześnie. Okno z wideo będzie w tym czasie na wierzchu, by mieć na nie wygodny podgląd.

Ostatnią nowością jest debiut Siri na komputerach Mac. W macOS wirtualna asystentka będzie rozumiała skomplikowane polecenia. Jedno z nich pozwoli np. wyświetlić wszystkie dokumenty, nad którymi pracowaliśmy w ubiegłym tygodniu.

macOS Sierra zadebiutuje jako darmowa aktualizacja w okresie jesiennym.

Źródło: Neowin