Instalki.pl » Aktualności » Software » Opera 38 z trybem oszczędzania energii już jest
Środa, 08 Czerwiec 2016 10:38, Wpisany przez Wojtek Onyśków
opera logo
Dłuższy czas pracy notebooka.

Opera wydała nową wersję swojej przeglądarki. Zadebiutował w niej zapowiadany jakiś czas temu tryb oszczędzania energii, który pozwala wydłużyć czas pracy notebooka niepodłączonego do źródła prądu.

Przeprowadzone przez Operę testy wskazały, że czas pracy może ulec wydłużeniu o nawet 40%. A gdy do tego dołączymy tryb blokowania reklam (również dostępny w przeglądarce), wartość ta może się wydłużyć do niemal 50%.

Opera udostępniła krótki filmik, który przedstawia w przyspieszeniu przeprowadzony przez deweloperów test. Na własne oczy można się zatem przekonać, że oszczędzanie energii rzeczywiście jest efektywne.


W jaki sposób działa tryb oszczędzania energii? Przede wszystkim redukowana jest aktywność na kartach w tle. Przeglądarka rzadziej odpytuje procesor dzięki optymalizacji interwałów wyzwalania zdarzeń JavaScript. Nieużywane wtyczki są automatycznie wstrzymywane, a częstotliwość wyświetlania klatek ograniczona do 30 na sekundę. Jest też optymalizacja odtwarzania wideo i wstrzymanie animacji motywów przeglądarki.

Włączenie trybu oszczędzania jest niezwykle proste. Gdy przeglądarka wykryje, że kabel zasilacza został odłączony, obok paska adresu pojawi się stosowna ikona, którą można aktywować.

opera

Opera 38 otrzymała również kilka innych nowości. Moduł blokowania reklam doczekał się funkcji dodawania własnych list. Ulepszono też stronę szybkiego wybierania, eliminując możliwość przypadkowego usunięcia elementu.

Użytkownicy mogą już jako motyw ustawiać własne zdjęcia, znajdujące się na dysku. Pojawił się też przycisk rozszerzeń, który daje szybki dostęp do menedżera rozszerzeń.

Pobierz:

Źródło: Opera