Instalki.pl » Aktualności » Software » Opera pozwoli uruchomić dowolny film w wyodrębnionym oknie
Piątek, 15 Kwiecień 2016 10:38, Wpisany przez Wojtek Onyśków
opera wideo
Wielozadaniowość na najwyższym poziomie.

Przeglądarka Opera w wersji beta otrzymała właśnie zupełnie nową funkcję, która może się okazać niezwykle przydatna. Mowa o możliwości „odpięcia” odtwarzanego filmiku i przeciągnięcia go w dowolne miejsce przeglądarki.

Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik będzie miał podgląd na materiał wideo, robiąc jednocześnie coś innego - przeglądając komentarze, szukając czegoś na innej karcie czy nawet pracując w osobnej aplikacji.

Przeciągnięte okienko z filmikiem zawiera oczywiście wszystkie kontrolki multimedialne, które pierwotnie były dostępne. Ponadto istnieje możliwość szybkiego powrotu do tradycyjnego okna lub zamknięcia odtwarzacza.

Aby skorzystać z funkcji, wystarczy przejść na dowolną stronę z odtwarzaczem. Podczas odtwarzania pojawi się nowy przycisk, który pozwoli odpiąć okno i przeciągnąć je w dowolne miejsce.

opera wideoPrzeglądanie stron internetowych i jednoczesne oglądanie filmu z YouTube

Rozwiązanie obsługuje wyłącznie odtwarzacze napędzane przez technologię HTML5. Opera nie planuje wsparcia dla starszego Flasha czy Silverlight, wyjaśniając, że niedługo mechanizmy te powinny zniknąć z internetu.

Funkcja znajduje się oczywiście w fazie beta testów i zawiera jeszcze błędy. Przedstawiciele Opery informują, że problemy występują np. podczas zmiany rozmiaru okna odtwarzacza.

Mimo wszystko rozwiązanie już teraz działa stosunkowo poprawnie, umożliwiając jednoczesne odtwarzanie filmików i przeglądanie stron internetowych. Z pewnością wielu użytkownikom funkcja ta przypadnie do gustu.

Źródło: Opera