Instalki.pl » Aktualności » Software » Androida będzie można obsługiwać bez dotykania ekranu
Wtorek, 12 Kwiecień 2016 11:40, Wpisany przez Wojtek Onyśków
htc one a9
Za pomocą komend głosowych.

System Android już teraz rozumie część wypowiadanych przez nas komend, także w języku polskim. By jednak aktywować tę funkcję, należy mimo wszystko co jakiś czas dotknąć ekranu. Najnowsza opracowywana przez Google aplikacja ma to jednak zmienić.

Voice Access to specjalne rozwiązanie, mające wprowadzić całkowitą obsługę Androida za pomocą głosu. Aplikacja jest rozwijana głównie z myślą o niepełnosprawnych użytkownikach, którym interakcja z ekranem dotykowym sprawia trudność lub po prostu jest niemożliwa.

Oprogramowanie umożliwi wygodną nawigację po systemie, jak również wprowadzanie i edycję tekstu. Poszczególne przyciski i funkcje są oznaczane specjalnym numerem. Wypowiedzenie go na głos będzie się równać kliknięciu w aplikację lub opcję. W taki sposób bez dotykania ekranu uruchomić można np. YouTube.

voice accessDziałanie aplikacji Voice Access

To nie jedyne rozwiązanie, które Google przygotowuje w celu ułatwienia obsługi swojego systemu. W Androidzie N pojawi się moduł dla osób mających problemy ze wzrokiem. Będą one mogły dostosować poszczególne elementy interfejsu do własnych upodobań, zmieniając np. wielkość liter lub aktywując syntezator, który czyta opcje znajdujące się na ekranie.

Voice Access jest obecnie dostępne w wersji beta. Gdy prace nad aplikacją zostaną ukończone, zostanie ona umieszczona w Google Play.

Źródło: Mashable