Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft ma specjalną, chińską wersję Windows 10
Wtorek, 29 Marzec 2016 12:50, Wpisany przez Wojtek Onyśków
windows 10 china
System stworzony we współpracy z chińskim rządem.

Microsoft wraz z China Electric Division stworzył specjalną wersję systemu Windows 10, która będzie mogła być używana między innymi w chińskich placówkach rządowych. W rzeczywistości system nie jest produktem Microsoftu, gdyż został wydany przez spółkę joint venture, w której gigant z Redmond ma 49% udziałów.

Specjalna wersja systemu nazywa się Windows 10 Zhuangongban. Dokładnie nie wiadomo, czym różni się od edycji globalnej. Prawdopodobnie zawiera w sobie mniej aplikacji i usług przygotowanych przez Microsoft na rzecz chińskich odpowiedników (np. Baidu). Wzmocniono również zabezpieczenia systemu i dostosowano je do wymagań chińskiego rządu.

Microsoft jest zadowolony z nowego systemu. Przedstawiciel chińskiego oddziału Microsoftu wyjaśnia, że Zhuangongban jest w pełni kompatybilny ze zwykłą wersją Windows 10.

Sytuacja Microsoftu na terenie Chin zaczęła się komplikować w momencie ogłoszenia końca wsparcia dla Windows XP, który był wykorzystywany przez administrację i placówki rządowe. Wtedy bowiem Chiny zakazały wykorzystania Windows 8/8.1. Jak jednak widać, Microsoft powraca do Państwa Środka ze specjalną edycją Windows 10.

Źródło: Neowin