Najważniejsze nowości i zmiany w Androidzie N

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Najważniejsze nowości i zmiany w Androidzie N
{reklama-artykul}
Android N jest już dostępny w testowej wersji przeznaczonej dla deweloperów. Choć system nie nadaje się jeszcze do codziennego użytku, możemy się z niego dowiedzieć wielu ciekawych informacji.

Google opublikowało również szczegółową specyfikację techniczną dla deweloperów, która wyjaśnia funkcjonowanie nowych elementów. Jak się okazuje, w systemie zaszyto kilka rozwiązań, które mogą się przyczynić do wzrostu wydajności i komfortu użytkowania. Oto one:

Aplikacje na podzielonym ekranie

Najważniejszą z punktu widzenia użytkownika nowością w Androidzie N jest możliwość uruchamiania dwóch aplikacji na podzielonym ekranie. Co ważne, będzie można przenosić pomiędzy nimi dane, przeciągając je palcem. Wideo otrzyma natomiast tryb odtwarzania picture-in-picture. Obraz będzie widoczny w małym oknie. Podobne rozwiązanie już teraz jest dostępne w aplikacji YouTube.

android nAplikacje na podzielonym ekranie

Grupowanie powiadomień

Kolejną nowością jest możliwość grupowania powiadomień pochodzących z tej samej aplikacji. Po włączeniu panelu notyfikacji będzie można rozwinąć listę, wyświetlając np. wszystkie otrzymane SMS-y lub wiadomości e-mail.

Odpowiedź bezpośrednio z panelu powiadomień

Niektóre aplikacje już teraz obsługują tę funkcję, jednak w Androidzie N będzie to element systemu. Po otrzymaniu wiadomości SMS użytkownik może ją odczytać i odpowiedzieć bezpośrednio z panelu notyfikacji, bez konieczności włączania stosownej aplikacji. Podobnie sprawa będzie wyglądać w przypadku wiadomości e-mail i komunikatorów, o ile deweloperzy zaimplementują taką funkcję.

android nOdpowiedź z panelu powiadomień i grupowanie aplikacji

Zaawansowane oszczędzanie pakietu internetowego

Android N otrzyma specjalny moduł oszczędzania danych internetowych. Użytkownik będzie mógł ograniczyć zużycie pakietu lub całkowicie wyłączyć łączenie się z internetem dla wybranych aplikacji. Dzięki temu nie będą one aktualizowały statusów w tle. W panelu będzie można wprowadzać wyjątki dla wybranych aplikacji.

Project Svelte

Project Svelte to nazwa kodowa procesów, które zachodzą pod maską Androida. Są one związane z optymalizacją systemu. Google pracuje nad tym rozwiązaniem już od kilku lat. W Androidzie N pojawią się nowe reguły, które wpłyną na jeszcze większą wydajność.

Dzięki specjalnym regułom aplikacje będą działać w sposób bardziej inteligentny, oszczędzając baterię oraz zwiększając wydajność. Na czym dokładnie to polega? Najlepiej zobrazować to na przykładzie, podczas którego telefon przełącza się z zasięgu Wi-Fi na 3G lub 4G. Obecnie aplikacje działające w tle ciągle nasłuchują, czy system wysyła do nich polecenie przełączenia. Sprawia to, że absorbują one część zasobów procesora i zwiększają zużycie energii.

W Androidzie N aplikacje nie będą mogły nasłuchiwać poleceń. System będzie je wymuszał, informując o zmianach. Odbije się to na większej wydajności.

Direct boot

Direct boot to nowy stan zaszyfrowanego urządzenia, który włączy się w momencie, gdy smartfon lub tablet został uruchomiony, ale nie odblokowany. Funkcja pozwoli na ograniczoną aktywność wybranych aplikacji, dzięki czemu będą one mogły wyświetlać powiadomienia.

Do czego może się to przydać? Jeden z przykładów zakłada nieoczekiwany restart zaszyfrowanego urządzenia w nocy, gdy użytkownik śpi. Dzięki direct boot Android wciąż będzie w stanie uruchomić zaplanowany alarm.

Direct boot przyczyni się również do szybszego uruchamiania urządzenia.

Direct-bootDirect Boot

Blokowanie numeru

Co prawda funkcja blokowania numeru jest dostępna w Androidzie od dłuższego czasu, jednak obecnie jest ona ograniczona do dialera. W Androidzie N blokowanie będzie zachodzić z poziomu samego systemu. Specjalnie stworzona lista zablokowanych numerów będzie mogła być współdzielona z innymi, ściśle określonymi aplikacjami. Rozwiązanie to pozwoli również operatorom blokować niechciane numery, które np. wyłudzają pieniądze.


Skróty aplikacji na ekranie szybkich ustawień

Każdy użytkownik Androida dobrze zna wysuwany panel szybkich ustawień, z poziomu którego możemy włączyć Wi-Fi, latarkę, Bluetooth, tryb samolotowy i kilka innych przydatnych funkcji. Ze specyfikacji technicznej Androida N wynika, że deweloperzy będą mogli umieszczać tu także skróty do swoich aplikacji. Pojawią się również skróty do konkretnych czynności i akcji.

android n skrotySkróty aplikacji na ekranie szybkich ustawień (fot. PhoneArena)

OpenGL ES 3.2

Android 5.0 Lollipop otrzymał wsparcie dla OpenGL ES 3.1, natomiast Android N będzie wspierał wyższą wersję 3.2. Dzięki temu gry dostępne na tę platformę będą oferować lepszą grafikę. Pojawi się wsparcie dla teselacji, cieniowania geometrycznego czy kompresji tekstur ASTC, dzięki którym na urządzeniach mobilnych zadebiutują efekty znane dotychczas z gier desktopowych i konsolowych.

open gl 32-2OpenGL ES 3.2

Koniec z uciążliwą optymalizacją aplikacji

Co prawda użytkownikom Androida nie zdarza się zbyt często aktualizować systemu, jednak jeżeli już to robią, spotyka ich dość uciążliwy proces optymalizacji aplikacji. W przypadku posiadania sporej biblioteki programów może to trwać nawet kilkanaście minut. W Androidzie N zniknie ta czynność.

Lepsza optymalizacja pamięci RAM

W Androidzie N kompilator JIT będzie w stanie korzystać z zaledwie części aplikacji, która jest wymagana do poprawnego działania. Reszta zawartości zostanie „uśpiona” i wykorzystana wyłącznie w momencie, gdy któraś funkcja się do niej odwoła. Rozwiązanie to pozytywnie wpłynie na zużycie RAM i pamięci urządzenia. Google wyjaśnia, że będzie to najbardziej odczuwalne na smartfonach i tabletach z niewielką ilością RAM-u.

Aplikacje będą zajmować mniej miejsca

Android N zostanie zintegrowany z bibliotekami Java ICU4J, udostępniając deweloperom szereg nowych API. Dzięki temu będą mogli z nich korzystać bez konieczności zawierania kodu we własnych aplikacjach. Jako jeden z przykładów podaje się skorzystanie z funkcji lokalizacji (np. na język polski). Deweloperzy nie będą musieli zawierać plików z lokalizacją, odwołując się do konkretnego API. Pozwoli to zmniejszyć objętość samych aplikacji.

Wsparcie dla wielu języków jednocześnie

Android N otrzyma wsparcie dla wielu języków jednocześnie, które będzie można ustalić z poziomu opcji. Dzięki temu w aplikacjach pojawi się możliwość wybrania obsługiwanego języka, a np. wyszukiwarka Google wyświetli wyniki pasujące dla obydwu pozycji (np. polskiego i angielskiego) jednocześnie.

Nagrywanie w Android TV

Android N to nie tylko smartfony i tablety, ale również Android TV, działający na telewizorach i przystawkach telewizyjnych. W najnowszej wersji pojawi się możliwość nagrywania źródła obrazu na wewnętrzną pamięć urządzenia. Będzie to uzupełnienie już dostępnej funkcji Time-Shift, która pozwala zatrzymać i przewinąć program nadawany na żywo.

Źródło: Phone Arena

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.