Instalki.pl » Aktualności » Software » Najważniejsze nowości i zmiany w Androidzie N
Czwartek, 17 Marzec 2016 13:27, Wpisany przez Wojtek Onyśków
Android n
Zmiany, które przyczynią się do zwiększenia wydajności i płynności mobilnego systemu.

Android N jest już dostępny w testowej wersji przeznaczonej dla deweloperów. Choć system nie nadaje się jeszcze do codziennego użytku, możemy się z niego dowiedzieć wielu ciekawych informacji.

Google opublikowało również szczegółową specyfikację techniczną dla deweloperów, która wyjaśnia funkcjonowanie nowych elementów. Jak się okazuje, w systemie zaszyto kilka rozwiązań, które mogą się przyczynić do wzrostu wydajności i komfortu użytkowania. Oto one:

Aplikacje na podzielonym ekranie

Najważniejszą z punktu widzenia użytkownika nowością w Androidzie N jest możliwość uruchamiania dwóch aplikacji na podzielonym ekranie. Co ważne, będzie można przenosić pomiędzy nimi dane, przeciągając je palcem. Wideo otrzyma natomiast tryb odtwarzania picture-in-picture. Obraz będzie widoczny w małym oknie. Podobne rozwiązanie już teraz jest dostępne w aplikacji YouTube.

android nAplikacje na podzielonym ekranie

Grupowanie powiadomień

Kolejną nowością jest możliwość grupowania powiadomień pochodzących z tej samej aplikacji. Po włączeniu panelu notyfikacji będzie można rozwinąć listę, wyświetlając np. wszystkie otrzymane SMS-y lub wiadomości e-mail.

Odpowiedź bezpośrednio z panelu powiadomień

Niektóre aplikacje już teraz obsługują tę funkcję, jednak w Androidzie N będzie to element systemu. Po otrzymaniu wiadomości SMS użytkownik może ją odczytać i odpowiedzieć bezpośrednio z panelu notyfikacji, bez konieczności włączania stosownej aplikacji. Podobnie sprawa będzie wyglądać w przypadku wiadomości e-mail i komunikatorów, o ile deweloperzy zaimplementują taką funkcję.

android nOdpowiedź z panelu powiadomień i grupowanie aplikacji

Zaawansowane oszczędzanie pakietu internetowego

Android N otrzyma specjalny moduł oszczędzania danych internetowych. Użytkownik będzie mógł ograniczyć zużycie pakietu lub całkowicie wyłączyć łączenie się z internetem dla wybranych aplikacji. Dzięki temu nie będą one aktualizowały statusów w tle. W panelu będzie można wprowadzać wyjątki dla wybranych aplikacji.

Project Svelte

Project Svelte to nazwa kodowa procesów, które zachodzą pod maską Androida. Są one związane z optymalizacją systemu. Google pracuje nad tym rozwiązaniem już od kilku lat. W Androidzie N pojawią się nowe reguły, które wpłyną na jeszcze większą wydajność.

Dzięki specjalnym regułom aplikacje będą działać w sposób bardziej inteligentny, oszczędzając baterię oraz zwiększając wydajność. Na czym dokładnie to polega? Najlepiej zobrazować to na przykładzie, podczas którego telefon przełącza się z zasięgu Wi-Fi na 3G lub 4G. Obecnie aplikacje działające w tle ciągle nasłuchują, czy system wysyła do nich polecenie przełączenia. Sprawia to, że absorbują one część zasobów procesora i zwiększają zużycie energii.

W Androidzie N aplikacje nie będą mogły nasłuchiwać poleceń. System będzie je wymuszał, informując o zmianach. Odbije się to na większej wydajności.

Direct boot

Direct boot to nowy stan zaszyfrowanego urządzenia, który włączy się w momencie, gdy smartfon lub tablet został uruchomiony, ale nie odblokowany. Funkcja pozwoli na ograniczoną aktywność wybranych aplikacji, dzięki czemu będą one mogły wyświetlać powiadomienia.

Do czego może się to przydać? Jeden z przykładów zakłada nieoczekiwany restart zaszyfrowanego urządzenia w nocy, gdy użytkownik śpi. Dzięki direct boot Android wciąż będzie w stanie uruchomić zaplanowany alarm.

Direct boot przyczyni się również do szybszego uruchamiania urządzenia.

Direct-bootDirect Boot

Blokowanie numeru

Co prawda funkcja blokowania numeru jest dostępna w Androidzie od dłuższego czasu, jednak obecnie jest ona ograniczona do dialera. W Androidzie N blokowanie będzie zachodzić z poziomu samego systemu. Specjalnie stworzona lista zablokowanych numerów będzie mogła być współdzielona z innymi, ściśle określonymi aplikacjami. Rozwiązanie to pozwoli również operatorom blokować niechciane numery, które np. wyłudzają pieniądze.

«« Początek « Poprzednia 1 2 Następna » Ostatnie »»
(Strona 1 z 2)