Instalki.pl » Aktualności » Software » Minecraft polem do eksperymentów ze sztuczną inteligencją
Poniedziałek, 14 Marzec 2016 14:36, Wpisany przez Maciej Dobrowolski
Minecraft
Microsoft przedstawił pomysł na wykorzystanie gry w rozwoju AI.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że Minecraft to gra, która rozwija kreatywność. Świat pixeli pełnych kwadratowych klocków zdobył serca graczy na całym świecie. Wiele osób obawiało się o rozwój Minecrafta po tym jak tytuł został przejęty przez Microsoft. Okazuje się, że amerykański gigant zamierza wykorzystywać grę nie tylko w celach rozrywkowych.

Wedle ostatnich doniesień, zespół rozwojowy z placówki firmy w Cambridge stworzył na bazie Minecrafta specjalny system AIX. Najprościej rzecz ujmując jest to swego rodzaju „piaskownica”, w której naukowcy zamierzają obserwować sztuczną inteligencję.

AI będzie otrzymywać zadania podobne do celów, jakie gracze stawiają sami sobie do wykonania, na przykład: stworzenie budynku lub osiągnięcie najwyższego punktu na mapie. Testy sprawdzą czy AI posługuje się podobnymi do ludzkich zasadami rozumowania oraz czy uczy się na błędach. Wirtualna piaskownica pozwoli w przyszłości na udoskonalenie algorytmów sztucznej inteligencji.

Co ważne, Microsoft już teraz zaoferował system AIX placówkom akademickim na całym świecie. Firma zapowiedziała również, iż całość będzie dostępna na licencji open-source od najbliższych wakacji. Programiści giganta z Redmond mają nadzieję, iż dzięki temu uda się zintensyfikować badania nad rozwojem AI.

Polecamy: Minecraft by Zyczu

Źródło/Zdjęcie: Gizmodo