Instalki.pl » Aktualności » Software » Aplikacje tygodnia #15: darmowe dzwonki i tapety, Hyperlapse w FullHD, turbo Internet, lżejszy Facebook i globalna pogoda na żywo
Sobota, 05 Marzec 2016 10:50, Wpisany przez Lech Okoń
app-shot-15
Przedstawiamy kolejną część cotygodniowej serii zestawień najciekawszych aplikacji dla Androida.

Witajcie w czternastej odsłonie zestawienia najciekawszych aplikacji ostatniego tygodnia. Co tydzień prezentujemy najgorętsze nowości, a także starsze, warte uwagi aplikacje, które mogliście przegapić w sklepie Google’a. Zapraszamy do lektury, komentowania i pobierania.

Microsoft Hyperlapse Mobile – jedyna taka aplikacja na rynku

Cena: 0 zł / Rozmiar: 17 MB / Android: 4.4 lub nowszy

hyperlapse-1

Microsoft Hyperlapse jest aplikacją wyjątkową. Narzędzie Microsoftu pozwala na cyfrowe ustabilizowanie nagrywanego materiału wideo i przyspieszenie go do nawet 32 razy. Zapewne widzieliście już takie nagrania w teledyskach, gdzie pomimo przyspieszonego tempa obraz jest idealnie stabilny i wręcz wciąga nas w bieg wydarzeń. Sprzętowa stabilizacja czyni tu jedynie część pracy, reszta to olbrzymia liczba obliczeń w cyfrowej obróbce obrazu.

Teraz równie spektakularne efekty osiągnąć możecie za pomocą swojego smartfonu. Microsoft udostępnił za darmo Hyperlapse’a już jakiś czas temu – w wersji na smartfony z mobilnym Windowsem, komputery (też płatna wersja pro) i później na Androida. Niestety cechą wspólną powyższych aplikacji było ograniczenie do nagrań końcowych o rozdzielczości HD.

Teraz ograniczenie to zostało zniesione i aplikacja w wersji dla Androida bez trudu kompresuje również filmy do FullHD. Nowa wersja przyniosła także brakującą wcześniej możliwość zapisu nagrań na kartę pamięci. Nie zmienił się natomiast fakt, że „hyperlapse’ować” możemy zarówno nagrania rejestrowane przez aplikację, jak i wcześniej nagrane przez nas filmy (czego Instagram, który skopiował nieudolnie funkcję nie potrafi).

hyperlapse-2Speedify – ekstremalne przyspieszenie Internetu

Cena: 0 zł / Rozmiar: 7,1 MB / Android: 4.4 lub nowszy

speedify-1

Speedify to aplikacja dosyć radykalna w swej ideologii. Pozwala ekstremalnie przyspieszyć działanie mobilnego Internetu, gdzie to ekstremum dotyczy zarówno szybkości, jak i sposobu. Program sumuje przepustowość lokalnego hotspotu i transmisji pakietowej w jedno, szybkie połączenie internetowe.

Aplikacja zapewnia również ciągłość transmisji w razie nagłych przeskoków pomiędzy Wi-Fi i 2G/3G/LTE, czyniąc połączenie bardziej stabilnym i odpornym na zmieniające się warunki otoczenia. To gwarancja zarówno nieprzerwanych połączeń wideo czy VoIP z bliskimi, jak i ciągłości odtwarzania strumieniowego wideo czy muzyki.

Nie jest to może program niezbędny dla każdego użytkownika, ale gdy wymagana jest większa przepustowość łącza niż na jednej z dostępnych nam technologii albo musimy błyskawicznie wysłać/odebrać większe pliki, Speedify potrafi uratować skórę. Warto jednak pamiętać o tym, by aplikację wyłączyć jeśli nie chcemy w danym momencie konsumować naszego pakietu danych.

Co warto nadmienić, podobne rozwiązanie jest zintegrowane z nakładką systemową ostatnich Samsungów Galaxy. W jego jednak przypadku uruchomienie dodatkowo transmisji pakietowej następuje jedynie przy pobieraniu dużych plików.

speedify-2Metal Pro – Facebook zżera akumulator? Jest sposób

Cena: 0 zł / Rozmiar: 12 MB / Android: 4.1 lub nowszy

metal-pro-1

Jeśli jeszcze nie zorientowaliście się, to Facebook wraz z Messengerem najmocniej konsumują akumulatory we współczesnych smartfonach. Mało tego, istotnie nasze telefony spowalniają, a ogrom domyślnie generowanych przez nie powiadomień bywa irytujący. I żeby jeszcze cały ten mobilny Facebook szybko działał… Na najnowszych telefonach nie ma na co narzekać, ale to przykre, gdy okazuje się, że dwuletni smartfon nie daje już rady z najpopularniejszą siecią społecznościową.

W ramach eksperymentu korzystałem przez dłuższy czas z Facebooka w formie linku do strony internetowej serwisu umieszczonego na pulpicie. Rzeczywiście czas pracy telefonu znacząco wydłużył się i to nie było 5 czy 10% więcej naładowania akumulatora nas koniec dnia, tylko dwa dni pracy zamiast jednego.

Niestety takie rozwiązanie mocno kuleje pod względem ergonomii i bywa jeszcze wolniejsze od zasobożernej aplikacji producenta. Z pomocą przychodzi jednak Metal Pro, który nie dość, że obsługuje Facebooka wraz ze zintegrowanym czatem (żegnaj Messengerze), to jeszcze w jednej maleńkiej aplikacji mieści klienta Twittera.

I chociaż po ostatnim wielkim zakupie Final Fantasy IX planowałem ograniczyć wydatki na aplikacje mobilne, za Metal Pro 8,20 zł zapłaciłem. Sądziłem, że chwilę po zainstalowaniu nacisnę przycisk zwrotu pieniędzy, tymczasem zamiast tego zabrałem się za kasowanie z telefonu Facebooka, Messengera i Twittera. Tak szybkiego mobilnego Facebooka jeszcze nie widziałem, a przy tym nie ma mowy o jakichś błędach renderowania i niekompatybilności.

Metal Pro ma minimalistyczną, piękną grafikę, obłędną szybkość i nie brakuje mu niczego, co mogło Was trzymać przy oryginalnej aplikacji. Dodatkowym atutem jest wciśnięcie do jednego programu Messengera, który sztucznie został wyodrębniony przez Facebooka. No i wspomnianego wyżej Twittera.

O ile w przypadku wielu aplikacji do czynienia mamy z ciekawostkami, o których szybko zapominamy, o tyle w przypadku Metal Pro wiem, że będę z niego korzystał cały czas. Do szczęścia brakuje mi w nim tylko… Instagramu ;-). Polecam!

metal-pro-2Windyty – sam prognozuj pogodę

Cena: 0 zł / Rozmiar: 16 MB / Android: 4.0.3 lub nowszy

windyty-1

Jak jest za oknem dobrze widzicie – zmiennie, bardzo zmiennie. Owszem, można sobie zainstalować jakiś widżet z prognozą pogody i liczyć na to, że tym razem się sprawdzi albo można wziąć sprawy w swoje ręce.
Windyty to mobilna wersja witryny www.windyty.com, serwującej użytkownikom informacje pogodowe w czasie rzeczywistym, z efektownymi animacjami pokazująca siłę wiatru i fal na morzu, a do tego w kolorowy sposób prezentująca opady, temperaturę i ciśnienie.

Natychmiast możemy zobaczyć aktualną pogodę na całym globie, jak i przyjrzeć się prognozom dla nawet najmniejszych miejscowości. Oprócz stanu aktualnego, do naszej dyspozycji są prognozy godzinowe na kilka najbliższych dni, jak i ogólna na nawet 13 dni do przodu.

Niewątpliwą zaletą programu jest jego spektakularna oprawa graficzna i szybkość działania, którą dodatkowo akceleruje wygodna obsługa gestami. Twórcy intensywnie pracują nad ostatecznym kształtem Windyty i tłumaczeniem go na kolejne języki. 3 marca ukazała się wersja 1.02 z częściowym tłumaczeniem na język polski – jak widać deweloperzy wsłuchują się w prośby użytkowników.
Co ważne, program dostępny jest zupełnie za darmo, a doskonale pamiętam gdy za podobną aplikację musiałem kilka lat temu zapłacić roczną subskrypcję.

windyty-2
 Zedge – darmowe dzwonki, tapety i alarmy w jednej aplikacji

Cena: 0 zł / Rozmiar: zależy od urządzenia / Android: zależy od urządzenia

Zedge-1

Przeglądając na jednej z zagranicznych witryn listę 10 najlepszych aplikacji 2015 roku w myślach powtarzałem „znam, znam, znam…”. Aż tu nagle na samym końcu listy pojawił się Zedge – prawdziwa gratka dla miłośników personalizowania telefonu.

Aplikacji z tapetami czy dzwonkami w Google Play nie brakuje. Zwykle jednak reklama goni reklamę i czego nie dotkniemy pojawia się jakieś natręctwo usiłujące wyciągnąć od nas pieniądze. Rzadko też wszystko dostajemy w jednym programie i podane w sposób wygodny, a nie kojarzący się z serwisami warezowymi. Zedge to taka „wyższa kultura tapetowości”.
Program działa obłędnie - jest szybki, elegancki i po brzegi wypełniony wysokiej jakości multimediami. Wstawienie tapety to tylko dwa dotknięcia ekranu, równie prosto ustawimy dzwonek telefonu, konkretnego kontaktu czy alarm.

Oprócz tego da się pobrać animowane tapety czy nawet gry, a od niedawna również pakiety ikon. Niezależnie od czynności – wszystko udostępniane jest z szacunkiem dla użytkownika, bez choćby grama reklamy. Nie jest sztuką udostępnić tapety, które widzieliśmy już wszędzie, sztuką jest zaoferowanie nowych treści i podanie ich niczym wykwintne danie w ekskluzywnej restauracji.
Nie traćcie czasu na półśrodki, zainstalujcie Zedge – naprawdę warto.

Zedge-2To już wszystkie nasze cotygodniowe propozycje. Jeżeli znasz nowości, o których powinniśmy napisać - koniecznie daj znać w komentarzu!