Instalki.pl » Aktualności » Software » Śmierć Flasha potrwa dwa lata?
Czwartek, 28 Styczeń 2016 08:39, Wpisany przez Andrzej Sitek
flash player
Wirtualna maszyna Adobe umiera powoli…

Multimedialna wtyczka do przeglądarek i jednocześnie odtwarzacz animacji Adobe Flash Player przez lata był ukochanym formatem w sieci. Zawdzięczamy mu ciekawy sposób projektowania stron internetowych, a także wprowadzenie na nową ścieżkę gier przeglądarkowych niezliczonych ludzi.

Jednak od czasu powstania Flasha w 1996 roku i jego osiągnięć w kolejnych latach, wiele się zmieniło, wtyczka została zastąpiona przez inne formaty i zgodnie z raportem opublikowanym przez Encoding.com, dziecię Adobe wkrótce ostatecznie zejdzie z tego świata.

W 2015 rok Flash stanowił jeszcze 6 % mobilnych i internetowych materiałów video. Dla porównania, w 2014 udział ten wynosił 21 %. Według raportu powolna agonia potrwa jeszcze do dwóch lat.

Podążający drogą pełną cieni Flash, niestety zasłużył na swój los. Chodzi głównie o wiele problemów z bezpieczeństwem, które Adobe próbowało nieskutecznie naprawiać i bez powodzenia łatać dziury.

O tym, że jest naprawdę źle powiedział prosto z mostu, w swoim stylu, Steve Jobs. Od tego czasu minęło pięć lat. Dla Flasha każdy kolejny rok był gorszy. Ostatecznie nawet Adobe zaczęło odchodzić od swojego oprogramowania, zaś na stronach takich jak Facebook i Twitch w miejsce zawodnej technologii pojawił się HTML5.

Czy będziecie tęsknić za starym, poczciwym Flashem?

Źródło: ubergizmo