Instalki.pl » Aktualności » Software » Paryskie lotnisko sparaliżowane przez... awarię Windowsa 3.11
Poniedziałek, 16 Listopad 2015 13:42, Wpisany przez Wojtek Onyśków
windows 3-11
Francuskie lotnisko Orly musiało wstrzymać loty przez awarię systemu Windows 3.11.

Windows 3.11 trafił do sprzedaży w 1992 roku i w rzeczywistości był interfejsem graficznym dla MS-DOS. System ten był swego czasu szczególnie popularny i poprzedzał premierę Windows 95.

Wydawałoby się, że to bardzo odległe czasy. Jak się jednak okazuje, w niektórych miejscach platforma ta wciąż jest wykorzystywana. Mowa między innymi o paryskim lotnisku Orly.

Jakiś czas temu lotnisko musiało wstrzymać loty właśnie przez awarię Windowsa 3.11. Dlaczego? System ten jest wykorzystywany do obsługi programu DECOR, który służy do przekazywania informacji na temat stanu pogodowego. Awaria zdarzyła się w momencie występowania dużych mgieł, dlatego też lotnisko musiało wstrzymać loty.

Co ciekawe, największym problemem nie jest sama awaria, a znalezienie osoby, która zna architekturę tak archaicznego programu. Alexandre Fiacre - przedstawiciel organizacji zajmującej się kontrolą ruchu powietrznego tłumaczy, że na terenie Paryża zaledwie trzy osoby dokładnie znają oprogramowanie DECOR i potrafią sobie poradzić z awariami. Problem w tym, że w przyszłym roku jedna z nich odchodzi na emeryturę, a na jej miejsce nie ma chętnych.

Przedstawiciele lotniska obiecują, że ich systemy zostaną zmodernizowane do 2017 roku. Fiacre powątpiewa jednak w te obietnice i wskazuje, że modernizacja może nastąpić najwcześniej w 2019, a nawet w 2021 roku.

Źródło: Ars Technica