Windows 7 na WinHEC

mareklSkomentuj
Windows 7 na WinHEC

maszyny które nie są w stanie sprostać wysokim wymaganiom sprzętowym. Windows 7 jest projektowany także pod kątem tańszych komputerów – dowodem na to jest prezentacja nowego systemu na maszynie wyposażonej w procesor 1 GHz i dysk SSD o pojemności 16 GB. Microsoft twierdzi, że ich system będzie działał stabilnie i płynnie na takich komputerach. Informacje te są zapowiedzią pojawienia się Windows 7 na maszynach typu netbook – przenośne i tanie komputery (np. Asus Eee PC czy ACER Aspire ONE).

Osoby obserwujący konferencję Windows Hardware Engineering Conference mieli okazję przyjrzeć się bliżej systemowi podczas licznych demonstracji. Jedna z nich pokazała czas ładowania się systemu operacyjnego Windows Vista i Windows 7. Ten drugi uzyskał znaczną przewagę za sprawą nowych rozwiązań: uruchamianie usług na żądanie oraz ładowanie sterowników dla urządzeń w sposób równoległy. Z kolejnej prezentacji wynika natomiast, że następca Visty będzie w stanie dłużej pracować na baterii. Testy pokazały możliwość wydłużenia pracy na baterii podczas odtwarzania filmów DVD nawet o godzinę na Windows 7.

Zmiany pojawiły się w wielu modułach. Menadżer zadań został wyposażony w Devices and Printers, moduł ten skupia w sobie wszystkie opcje związane z podłączonymi do komputera urządzeniami. Dzięki niemu możliwy jest łatwy dostęp do ustawień sprzętu czy plików znajdujących się na podłączonej pamięci. Ponadto kreator dodawania nowego sprzętu umożliwia łatwe podłączanie dodatkowych urządzeń. Kolejne zmiany znaleźć można w panelu Available Networks. Pojawiły się w nim ulepszenia związane z połączeniem do sieci Internet za pomocą modemów telefonicznych. Przybliżono również funkcjonowanie modułu Device Stage (o którym pisaliśmy już przy okazji konferencji PDC). Został on stworzony w celu scentralizowanego zarządzania wieloma urządzeniami mobilnymi różnego typu. Jest to miejsce gdzie użytkownik będzie miał dostęp do plików, instrukcji, czy linków powiązanych z urządzeniem. Chyba największą zaletą Device Stage jest możliwość przeglądania plików znajdujących się na podłączonym urządzeniu. Microsoft zaprezentował w jaki sposób można wykonywać takie czynności na przykładzie telefonu marki Nokia.

Duży nacisk kładziony jest na obsługę systemu za pomocą interfejsu dotykowego. Dzięki technologii Windows Touch system będzie pozwalał na interakcję użytkownika z komputerem. Takie elementy jak Menu Start, Windows Taskbar czy Windows Explorer są gotowe na działanie w trybie dotykowym. Ważnym elementem jest implementacja MultiTouch – technologia ta pozwala na obracanie, przybliżanie i oddalanie elementów znajdujących się na ekranie.

Windows 7 ma być gotowy na wsparcie dla większej ilości formatów multimedialnych (np. DivX, XVID, x264). System będzie umożliwiał obsługę nowych urządzeń, np. odbiorniki GPS, czujniki światła czy akcelerometry.

Zgodnie z zapowiedziami Microsoftu wersja beta Windows 7 która będzie posiadała wszystkie funkcje planowane w wydaniu finalnym pojawi się na początku 2009 roku. Wydań Release Candidate i RTM spodziewać można się w czwartym kwartale przyszłego roku.

Źródło: Windows 7

Udostępnij

marekl