Instalki.pl » Aktualności » Software » Mozilla wyłączy wsparcie dla NPAPI do końca przyszłego roku
Piątek, 09 Październik 2015 13:23, Wpisany przez Wojtek Onyśków

Mozilla Firefox

Pluginy NPAPI to stosunkowo stara technologia, która powoli jest wypierana przez nowsze rozwiązania. Właśnie z tego względu zarówno Google Chrome, jak i Microsoft Edge nie wspierają już takich pluginów. To samo stanie się z Firefoxem. Mozilla ogłosiła, że pozbędzie się NPAPI do końca przyszłego roku.

NPAPI to interfejs, który niegdyś służył do tworzenia pluginów przeglądarek internetowych. Jest to już jednak stara technologia, która w dodatku posiada wiele dziur w zabezpieczeniach, dzięki którym wykonać można udany atak. Właśnie z tego względu Google Chrome, jak również Microsoft Edge zrezygnował już ze wsparcia tej technologii.

Podobnie stanie się w przypadku Firefoxa. Przedstawiciele Mozilli wyznaczają sobie jednak odległy termin. Tłumaczą, że wciąż wiele usług korzysta z wtyczek NPAPI i trzeba dać im czas na zaimplementowanie nowszych rozwiązań. Właśnie dlatego pluginy NPAPI zostaną całkowicie wyłączone w Firefoksie na koniec 2016 roku.

Warto również wspomnieć, że 64-bitowa wersja przeglądarki, która niedługo pojawi się na rynku, nie będzie wspierać NPAPI.

Jedynym wyjątkiem od powyższej reguły będzie Adobe Flash. Plugin ten będzie wspierany przez Firefoxa nawet po wyłączeniu obsługi NPAPI. Wszystko ze względu na fakt, iż wciąż jest on wykorzystywany na wielu stronach internetowych.

Źródło: Softpedia