Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 7 i 8 bez wsparcia dla starszych gier. To wina najnowszej aktualizacji
Czwartek, 24 Wrzesień 2015 12:12, Wpisany przez Wojtek Onyśków
Windows 7
Po premierze Windows 10 informowaliśmy, że system ten nie będzie obsługiwał niektórych starszych gier ze względu na brak wsparcia dla technologii DRM - Safedisc. Jak się jednak okazuje, Microsoft postanowił to samo zrobić w Windows Vista, Windows 7 oraz Windows 8. Ostatnie aktualizacje dla tych systemów wyłączyły możliwość korzystania z Safedisc.

Aktualizacja dla systemów Windows Vista, Windows 7 oraz Windows 8 oznaczona numerem KB3086255 całkowicie wyłączyła możliwość korzystania z rozwiązań Safedisc oraz Securom. To dwie popularne technologie zabezpieczeń DRM, które były na szeroką skalę wykorzystywane przez starsze gry. Tak więc po najnowszej aktualizacji nie będziemy mogli grać chociażby w takie tytuły, jak Age of Empires II, Aliens vs. Predator 2, GTA 3 czy Civilization III. Oczywiście gier wykorzystujących te zabezpieczenia jest znacznie więcej - to tylko przykłady.

Dlaczego Microsoft postanowił wyłączyć obsługę tych rozwiązań? W ich zabezpieczeniach wykryto poważne luki. Jednocześnie zarówno Safedisc, jak i Securom głęboko integrują się z systemem. Takie połączenie sprawia, że cyberprzestępcy mogliby wykorzystać te technologie do przejęcia kontroli nad komputerem.

Dla osób, które jednak chciałyby pograć w starsze gry, Microsoft przygotował rozwiązanie. Istnieje bowiem możliwość tymczasowego włączenia obsługi tych zabezpieczeń. Wystarczy w wierszu poleceń systemu wpisać sc start secdrv, by włączyć sterownik odpowiedzialny za obsługę DRM. Po zakończonej sesji warto jednak go wyłączyć, korzystając z komendy sc stop secdrv.

Źródło: Softpedia