Instalki.pl » Aktualności » Software » Korzystasz z Popcorn Time? Możesz otrzymać pozew sądowy
Czwartek, 20 Sierpień 2015 08:33, Wpisany przez Wojtek Onyśków
popcorn-time
Popcorn Time to interesujące oprogramowanie, które swoim działaniem przypomina nieco Netflixa. Choć sama aplikacja jest całkowicie legalna, udostępniane za jej pomocą treści już niekoniecznie. Oglądając wybrany film udostępniamy go bowiem innym użytkownikom i tym samym łamiemy prawo. Jedna z wytwórni filmowych postanowiła walczyć o swoje filmy.

Popcorn Time posiada ogromną bazę filmów wraz z napisami. Wystarczy wybrać interesującą nas pozycję, kliknąć play i gotowe - seans się rozpoczął. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że całość działa na zasadach sieci torrent. Oglądając film pobieramy go i udostępniamy innym użytkownikom. A takie działanie jest oczywiście naruszeniem praw autorskich.

Serwis Torrent Freak podaje, że użytkownicy Popcorn Time, którzy za pośrednictwem aplikacji oglądali film The Cobbler (Szewc), otrzymują pozwy sądowe za naruszenie praw autorskich. Obecnie dotyczy to 11 osób zamieszkujących teren Stanów Zjednoczonych.

Ta sama wytwórnia walczyła wcześniej z użytkownikami korzystającymi z sieci BitTorrent. Teraz skupiła się wyłącznie na Popcorn Time. Jak wyjaśniają wynajęci adwokaci, „Popcorn Time istnieje tylko z jednego względu - by kraść materiały chronione przez prawa autorskie”.

Warto zaznaczyć, że twórcy Popcorn Time informują na swojej stronie, iż w niektórych krajach korzystanie z aplikacji może być nielegalne ze względu na pogwałcenie praw autorskich.

Osoby, które otrzymały pozew sądowy, są proszone o zaprzestanie korzystania z pirackich treści. Dodatkowo wytwórnia żąda 150 tysięcy dolarów rekompensaty za wyrządzone szkody.

Źródło: Torrent Freak