Instalki.pl » Aktualności » Software » Mozilla pracuje nad prawdziwym trybem prywatności
Poniedziałek, 17 Sierpień 2015 10:47, Wpisany przez Wojtek Onyśków
mozilla private browsing
W każdej szanującej się przeglądarce internetowej znajdziemy tak zwany tryb prywatności, który umożliwia nam przeglądanie internetu bez obaw, że program zarejestruje nasze kroki. Dzięki temu mamy pewność, że nasza historia przeglądania nie zostanie podejrzana przez innych użytkowników komputera. Nie rozwiązuje to jednak kwestii prywatności „z zewnątrz”. I właśnie tym chce się zająć Mozilla.

Mozilla Firefox może w przyszłości otrzymać specjalny tryb prywatności, który nie tylko nie będzie zapisywał naszych kroków, ale również zamaże naszą tożsamość dla podmiotów z zewnątrz - np. sieci reklamowych.

Najnowszy moduł, który pojawił się w wersji pre-beta Mozilli Firefox sprawia, że użytkownik jest chroniony przed elementami stron, które chcą pozyskać informacje na temat naszej aktywności czy też lokalizacji. A są to zazwyczaj sieci reklamowe, które na podstawie zebranych danych wyświetlają nam odpowiednie treści.

Nowy tryb prywatności w przeglądarce Firefox zablokuje zatem wszystkie elementy, które zbierają dane na nasz temat - niezależnie od tego, czy służą one do analizy statystyk, czy podrzucania nam spersonalizowanych treści. Mozilla ostrzega, że w niektórych przypadkach strony internetowe mogą nie wyświetlać się poprawnie. W takim przypadku użytkownik będzie mógł jednorazowo „odblokować” te elementy.

Nowy tryb posiada również centrum kontroli, w którym znajdziemy wszystkie istotne ustawienia dotyczące prywatności. Z tego miejsca możemy włączyć lub wyłączyć niektóre z nich.

Najnowsza funkcja jest obecnie dostępna wyłącznie w wersji pre-beta. Mozilla oznacza ją jako projekt eksperymentalny, tak więc nie powinien być wykorzystywany do normalnego przeglądania internetu. Możemy się jednak spodziewać, że w przyszłości trafi także do finalnej wersji Firefoxa.

Źródło: Mozilla