Instalki.pl » Aktualności » Software » Mozilla zdecydowała się zablokować wtyczkę Adobe Flash
Wtorek, 14 Lipiec 2015 10:30, Wpisany przez Maciej Dobrowolski
flash
Najwyraźniej dla Mozilli miarka się przebrała. Firma poinformowała, iż zamierza od teraz domyślnie blokować Flasha w przeglądarce Firefox. Wcześniej bardzo krytycznie o produkcie Adobe wypowiedział się Alex Stamos szef działu bezpieczeństwa Facebooka.

Już od dłuższego czasu Flash był krytykowany zarówno przez deweloperów jak i samych internautów. Niestety, ale jego wydajność pozostawia sporo do życzenia. Adobe wciąż spóźnia się z modernizacją swojej wtyczki nie nadążając z produkcją odpowiednich łatek. Również kwestie bezpieczeństwa zaczęły odgrywać coraz większą rolę. Okazało się, że Flash jest bardzo dziurawy i stanowi idealne narzędzie do wykorzystania przez różnych cyberprzestępców.

W tej sytuacji było tylko kwestią czasu, kiedy najwięksi internetowi gracze zaczną rezygnować z Flasha. Ten proces ma już miejsce a jego najnowszym potwierdzeniem jest domyślne wyłączenie wtyczki w Firefoxie. Warto zwrócić uwagę, iż przeglądarka robi to automatycznie bez pytania użytkownika o zgodę. Jak twierdzi Mark Schmidt z Mozilli, jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Firma stoi na stanowisku, iż jeśli Adobe naprawi wszystkie znane dziury i słabości swojej technologii to ten ban zostanie zdjęty. Wydaje się jednak, że czas niegdyś popularnego Flasha minął już bezpowrotnie, szczególnie że na rynku pojawiły się takie alternatywy jak np. HTML5.

flash
Źródło/Zdjęcia: The Next Web